Niektórzy dwoją się i troją, byle tylko nie iść do pracy. Interesujący pomysł na biznes znalazł sobie 18-latek z Wielkopolski, który do swojej nielegalnej działalności wykorzystał internet.

Fikcyjne oferty pracy

Przestępca wystawiał w sieci atrakcyjne ogłoszenia o pracę. Odpowiadał na liczne zgłoszenia, prosząc ludzi o potwierdzenie danych. W tym celu zainteresowani pracą musieli dokonać przelewu na 1 zł. Istotnie w ten sposób potwierdzali swoje dane, ale w banku, który po otrzymaniu złotówki natychmiast odsyłał ją z powrotem i uruchamiał kredyt.

Oszukani ludzie myśleli, że wkrótce rozpoczną pracę, tymczasem ich konto zostało obciążone kredytem związanym z zakupem drogiego sprzętu elektronicznego, który trafiał w ręce 18-letniego oszusta.

Nastolatek odbierał sprzęt, a następnie wystawiał go na sprzedaż w sieci. Kupujących kusił atrakcyjnymi cenami. W końcu nie musiał narzucać żadnej marży na sprzęt, za który nie zapłacił. Sprytny oszust nie przewidział tylko jednej rzeczy. Po jakimś czasie obsługa sklepu, w którym kupował sprzęt, zorientowała się, że dzieje się coś podejrzanego i zgłosiła sprawę na policję.

18-letni oszust zaciągnął blisko 30 kredytów

Młodemu mężczyźnie udało się wyłudzić dane od 350 osób, z czego 29 z nich zostało obciążonych kredytem. Obecnie 18-latek przebywa w areszcie tymczasowym. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Policja trafiła również na trop drugiego mężczyzny, który pomagał w oszustwach, również czerpiąc z nich zyski.

Wszystkich czytelników przestrzegamy przed podobnymi oszustami. Obecnie wyłudzanie pieniędzy przez internet jest ulubioną metodą zarobkową złodziei. Pamiętajcie, że żaden pracodawca nie będzie wymagał przelewu w celu potwierdzenia danych. Z kolei wszelkie operacje związane z bankowością, czy danymi z dowodu należy wykonywać wyłącznie w zaufanych placówkach. Jeśli podpisujesz umowę o kredyt, rób to w banku, nie przez telefon z osobą, która podaje się za pracownika oddziału.

Media społecznościowe, bankowość internetowa, sklepy online — to wszystko stworzono dla naszej wygody. Niestety jednocześnie ułatwiono złodziejom drogę do nielegalnych zysków. Z tego względu w sieci warto zachować podwójną ostrożność.