Nieprawdopodobna popularność platformy TikTok utrzymuje się od dłuższego czasu w Polsce i na świecie. Aplikacja umożliwia ludziom nagrywanie krótkich filmików do muzyki i w założeniu jest narzędziem do rozrywki. Niestety, niesie ze sobą także mnóstwo zagrożeń.

Młoda kobieta spadła z dźwigu, nagrywając TikToka

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego młoda kobieta, niebędąca pracownikiem budowlanym, weszła do wnętrza dźwigu? Po to, by nagrać interesujący filmik dla swoich blisko 100 tysięcy obserwatorów w sieci. Obywatelka Chin podczas nagrywania spadła z wysokości 50 metrów i niestety nie przeżyła.

Jeśli wydaje Wam się, że takie rzeczy tylko w Chinach, to jesteście w błędzie. Aplikacja TikTok dla wielu młodych ludzi okazała się przepustką do sławy i dużych pieniędzy. W związku z tym nie brakuje osób, które prześcigają się w nietypowych (delikatnie mówiąc) pomysłach, by zdobyć zainteresowanie publiczności, a tym samym otworzyć sobie drzwi do wysokich zarobków. Lizanie toalety, aby udowodnić, że Covid nie istnieje, połykanie chemikaliów do prania, czy uprzykrzanie życia sprzedawcom w popularnych sieciach fast food: to tylko przykłady.

Jak łatwo się domyślić, odbiorcy takich treści to przede wszystkim dzieci. Wielu aktywnych użytkowników TikToka staje się idolami dla dzieciaków, które bardzo chcą się upodobnić do swoich idoli, naśladując ich zachowania w sieci.

Moda na nagrywanie

Potrzeba uwieczniania wszystkich wydarzeń na zdjęciach lub filmikach jest obecnie codziennością. Dlatego nie zdziw się, kiedy odkryjesz, że Twoje dziecko uwielbia spędzać czas, nagrywając TikToki, czyli krótkie filmiki do znanych piosenek. Oczywiście, póki dziecko tańczy sobie i śpiewa w domu, czy na podwórku — w miejscach, gdzie jest względnie bezpiecznie, to nic złego się nie dzieje.

Warto jednak sprawdzić, czy nasza ukochana pociecha nie trafiła przypadkiem na filmiki osób, które dla popularności schowały swój rozum głęboko w szafie. Dobrze również sprawdzić, w jaki sposób nasze dziecko nagrywa swoje filmiki. Czy przypadkiem nie robi czegoś niebezpiecznego wzorem swoich idoli?

Zaznaczamy, że prosty zakaz użytkowania TikToka nic nie da. To część życia dzieci i zakazywanie korzystania z aplikacji będzie dla nich ciosem, który odbiorą jako krzywdę i niesprawiedliwość. W ten sposób jeszcze bardziej zbliżą się do gwiazd TikToka, oddalając się od własnych rodziców. Zamiast tego warto porozmawiać z dzieckiem i wytłumaczyć mu, że to, co pojawia się w internecie, jest bardzo często po prostu głupie i niebezpieczne. Uczulcie dziecko na ryzyko, z którego nie zdaje sobie jeszcze sprawy. W ten sposób uzyskacie pewność, że Wasza pociecha zastanowi się, zanim zdecyduje się odtworzyć filmik zobaczony w sieci.