Problemy z utylizacją śmieci to zjawisko globalne i jedna z największych przyczyn globalnego ocieplenia. W związku z tym informacje o nielegalnych i niebezpiecznych składowiskach odpadów chemicznych budzą słuszne zdenerwowanie.

Składowisko chemiczne w gminie Kaźmierz

O tym, że na terenie gminy Kaźmierz jest nielegalne składowisko odpadów chemicznych, jako pierwszy dowiedział się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który niezwłocznie poinformował o swoim odkryciu policję.

Śledztwem w tej sprawie zajęła się Komenda Policji w Szamotułach. Funkcjonariusze szybko dotarli do gospodarstwa, na którego terenie znaleźli kilka beczek z podejrzaną zawartością. W środku beczek znajdowały się płynne substancje, będące prawdopodobnie pozostałościami po farbach i lakierach.

Zatrzymanie właściciela posesji nastąpiło następnego dnia. Wystraszony mężczyzna bardzo się starał uniknąć spotkania z policją, dlatego postanowił ukryć się w szafie. Niestety ta znakomita kryjówka się nie sprawdziła. 45-latek trafił w ręce policjantów i wkrótce odpowie za swoje przewinienia. Bulwersującą informację dodatkowo stanowi fakt, że mężczyzna mieszał chemiczne odpady z obornikiem… Takie działanie może mieć dramatyczne konsekwencje dla środowiska.

Mężczyzna prawdopodobnie współpracował z 32-letnim mieszkańcem Opalenicy. Obu mężczyznom grozi do 5 lat więzienia za nieprawidłowe składowanie i transport odpadów.

Nielegalne wysypiska śmieci coraz częściej lokalizowane w Polsce

Nielegalne wysypisko śmieci w gminie Kaźmierz nie jest wyjątkiem, chociaż tego typu newsy rzadko goszczą na głównych stronach serwisów informacyjnych czy gazet.

Tak zwany handel śmieciowy jest kuszącą ofertą dla pewnych przedsiębiorców, którzy otrzymują pieniądze za przyjęcie odpadów. Normalnie firma generująca odpady musiałaby zapłacić znacznie więcej za ich utylizację w sposób zgodny z prawem. Niestety takie nielegalne pozbywanie się odpadów ma bardzo negatywne konsekwencje dla środowiska, a co za tym idzie, również dla zdrowia ludzi. Wynika to z faktu, iż śmieci nie są bezpiecznie utylizowane, a najczęściej palone, lub zakopywane w ziemi.

Z powyższych powodów warto zgłaszać gospodarstwa lub posesje, na których terenie może mieć miejsce nielegalne składowanie i utylizowanie śmieci.