Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele ważnych dokumentów jest w rękach księgowych. Wisienką na torcie zaufania są oczywiście kwestie finansowe. W firmie meblowej zlokalizowanej pod Kaliszem właściciele z pewnością biją się w pierś z powodu zaufania niewłaściwej osobie. Na szczęście księgowa-oszustka została zatrzymana przez policję.

Nieuczciwa księgowa znalazła sposób na dodatkowy zarobek

Jeśli oglądaliście polską komedię z 2010 roku pod tytułem Milion Dolarów, ta historia może wydać się Wam znajoma. Podobnie jak w filmie, w rzeczywistym świecie również doszło do nielegalnych przelewów. Bohaterka komedii, pracownica banku, dokonała o wiele skromniejszej kradzieży, niż bohaterka naszej historii. Milion złotych nie zadowoliłby rezolutnej księgowej z Wielkopolski, która przez rok ukradła blisko 9 mln zł!

Swoją nielegalną działalność kobieta rozpoczęła w lipcu 2020 roku. Księgowa była odpowiedzialna za realizację przelewów. Duże przedsiębiorstwo meblarskie miesięcznie zleca mnóstwo przelewów do kontrahentów. 30-latka stwierdziła zatem, że nikt nie zorientuje się, kiedy do długiej listy doda również własne konto. Przez kilka miesięcy istotnie tak było. Kobieta do maja 2021 roku przelewała na swoje konto określone sumy, które osiągnęły imponujący wynik 8,8 mln zł. To daje blisko milion zł miesięcznie!

Być może, gdyby 30-latka zdecydowała się zostać przy niższych kwotach przelewów, sprawa nie wyszłaby tak szybko na jaw. Wydaje nam się, że bardzo trudno nie zauważyć straty blisko 9 milionów.

Kobiecie grozi do 10 lat więzienia

Księgowa usłyszała 3 zarzuty. Pierwszy z nich to oczywiście przywłaszczenie, drugi pranie pieniędzy, a trzeci utrudnianie prowadzenia egzekucji. Za to wszystko 30-latce grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Warto wspomnieć, że kobieta przyznała się jedynie do części postawionych jej zarzutów.

Jaki jest wniosek z tej historii? Nawet jeśli zatrudniamy najlepszych księgowych, samemu również trzeba orientować się w dokumentacji i w sprawach finansowych firmy, by w porę wykryć przestępstwo lub niedopatrzenie.