Kościół św. Marcina
Jarocin, malownicze miasto w województwie wielkopolskim, skrywa w swoim sercu prawdziwą perłę architektury sakralnej – kościół św. Marcina. Ta majestatyczna świątynia, górująca nad rynkiem miasta, jest nie tylko miejscem kultu, ale również fascynującym zabytkiem, który przyciąga turystów z całej Polski. Jej historia sięga średniowiecza, a bogactwo architektoniczne i artystyczne sprawia, że jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty w Jarocinie.
Historia kościoła św. Marcina
Początki kościoła św. Marcina w Jarocinie sięgają XIII wieku. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1257 roku, kiedy to stał w tym miejscu drewniany kościół ufundowany przez ród Jarockich herbu Rawicz. Jednak obecna murowana budowla powstała znacznie później, prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku.
Przez wieki kościół przechodził liczne modernizacje i rozbudowy. Jedną z najważniejszych była gruntowna przebudowa w latach 1773-1787, zlecona przez Jana Radolińskiego. To właśnie wtedy świątynia zyskała swój barokowy charakter, który zachwyca do dziś.
Architektura i wnętrze
Kościół św. Marcina to budowla o niezwykłej formie architektonicznej. Zbudowany na planie krzyża greckiego, swoim kształtem przypomina łódź z podniesionym dziobem (prezbiterium) i rufą (kruchta). Wysoka wieża, górująca nad całością, symbolizuje maszt tej mistycznej łodzi.
Fasada i otoczenie
Podchodząc do kościoła, nie sposób nie zauważyć jego imponującej fasady. Otynkowane elewacje kontrastują z wysokim, dwuspadowym dachem. Uwagę przyciąga trzykondygnacyjna wieża, zwieńczona charakterystycznym hełmem w kształcie obelisku z krzyżem na szczycie.
Kościół otoczony jest murem o barokowej formie, z dwiema bramami – „ludową” od strony rynku i „kolatorską” po stronie północno-wschodniej. Wzdłuż muru ciągną się drewniane krużganki ze stacjami drogi krzyżowej, co dodaje miejscu niezwykłego, kontemplacyjnego charakteru.
Wnętrze świątyni
Przekraczając próg kościoła, wkraczamy do przestronnego, jednonawowego wnętrza. Sklepienie kopulaste na pasach sprawia wrażenie lekkości i przestronności. Ściany zdobią pilastry z kapitelami, a między nimi znajdują się stiukowe zacheuszki z popiersiami dwunastu apostołów.
Najważniejszym elementem wystroju jest ołtarz główny, wykonany w XVIII wieku w stylu klasycystycznym. To prawdziwe dzieło sztuki, które przyciąga wzrok każdego wchodzącego do kościoła.
Kaplice i wyposażenie
Po obu stronach nawy znajdują się dwie symetryczne kaplice. Szczególną uwagę warto zwrócić na kaplicę Matki Boskiej Bolesnej, zwaną też kaplicą Radolińskich. Ufundowana przed 1677 rokiem przez Andrzeja Radolińskiego, służyła jako rodowa kaplica grobowa właścicieli Jarocina.
W kościele znajduje się pięć ołtarzy, z których każdy jest wart uwagi. Oprócz ołtarza głównego, są to: ołtarz św. Anny, Przemienienia Pańskiego, św. Stanisława Kostki oraz ołtarz Matki Boskiej Bolesnej w kaplicy Radolińskich.
Kościół św. Marcina jest otwarty dla zwiedzających codziennie. Msze święte odbywają się w dni powszednie o 6:00, 12:30 i 18:30, a w niedziele dodatkowo o 9:45 (z wyjątkiem wakacji). Wstęp do kościoła jest bezpłatny, ale warto pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu ciszy podczas zwiedzania.
Ciekawostki i detale
Spacerując po kościele i jego otoczeniu, warto zwrócić uwagę na kilka interesujących detali. Przed świątynią, po południowej stronie, stoi kamienna figura św. Wawrzyńca z 1744 roku. To nie tylko element dekoracyjny, ale także świadectwo historii i kultu świętych w Jarocinie.
Wewnątrz kościoła znajduje się XVIII-wieczna barokowa ambona, przyozdobiona figurami świętych. Choć nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, stanowi cenny element wystroju wnętrza.
Warto też zwrócić uwagę na witraże, które oświetlają wnętrze kościoła ciepłym, kolorowym światłem. Dodają one nie tylko uroku, ale także mistycznego nastroju całemu wnętrzu.
Podsumowanie
Kościół św. Marcina w Jarocinie to nie tylko zabytek architektury sakralnej, ale prawdziwe świadectwo historii miasta i regionu. Jego mury kryją w sobie opowieści o rodach szlacheckich, zmianach stylów architektonicznych i artystycznych na przestrzeni wieków. Odwiedzając tę świątynię, można odbyć fascynującą podróż w czasie, podziwiając jednocześnie kunszt dawnych budowniczych i artystów.
Niezależnie od tego, czy jest się miłośnikiem architektury, historii, czy po prostu poszukiwaczem piękna, kościół św. Marcina w Jarocinie z pewnością zrobi wrażenie. To miejsce, które łączy w sobie duchowość, sztukę i historię, tworząc niezapomniane doświadczenie dla każdego odwiedzającego.