Jarocin z wiadomych względów jest nazywany miastem polskiego rocka. Jak można się przekonać, w mieście jest sporo akcentów nawiązujących do tego uwielbianego przez wielu gatunku muzyki. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co warto zobaczyć w Jarocinie, ten wpis jest dla Was!

Jarocin: ośrodek rzemieślniczo-handlowy w dawnej Wielkopolsce

Dawniej w Jarocinie kwitł handel i jarmarki, a miasto było idealnym miejscem dla rzemieślników. Bliskie sąsiedztwo Poznania i dobre położenie sprawiły, że Jarocin dawniej był ważnym ośrodkiem handlowym na mapie kraju.

Obecnie miasto posiada liczne tereny inwestycyjne i sporo zakładów przemysłowych. Dodatkowo jest również stolicą polskiego rocka, a wszystko przez popularny coroczny festiwal muzyki rockowej organizowany w mieście.

W Jarocinie mieszka nieco ponad 26 000 mieszkańców. To nieduże, sympatyczne miasto, w którym warto się zatrzymać na leniwy weekend lub jednodniową wycieczkę.

Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie i inne atrakcje miasta

Największą atrakcją Jarocina jest Spichlerz Polskiego Rocka, w którym znajdziemy unikatowe pamiątki związane z historią polskiej muzyki rockowej. Mnóstwo znajdujących się tutaj eksponatów pochodzi ze zbiorów największych gwiazd muzyki. Od czasu do czasu w spichlerzu organizowane są także koncerty.

Dużą popularnością w Jarocinie cieszy się również Pałac Radolińskich, który w czasach swojej świetności zapierał dech w piersiach. Dzisiaj również prezentuje się pięknie, ale wytworne wnętrza nie przetrwały niszczycielskiego działania Armii Czerwonej. Niemniej warto zobaczyć ten neogotycki zabytek. Budynek należał do dawnych właścicieli miasta — Radolińskich (stąd nazwa), którzy pozostawili po sobie także Skarbczyk (dzisiaj mieści się tam oddział Muzeum Regionalnego) oraz park krajobrazowy.

Jarocin pełen jest tak zwanych perełek turystycznych, do których możemy zaliczyć pomnik glana, wieżę ciśnień, czy ruiny kościoła w pobliżu pałacu Radolińskich. Sam dworzec kolejowy także jest zabytkiem. Miłośnicy architektury powinni udać się również do jarocińskich kościołów i zwiedzić Ratusz Miasta.

Jarocin to także szlaki rowerowe. Przez miasto biegnie stale modernizowana Transwielkopolska Trasa Rowerowa, która prowadzi między innymi do Poznania. Wycieczka rowerowa, może niekoniecznie aż do samego Poznania (to trochę daleko), będzie znakomitym uzupełnieniem pieszych szlaków idealnych do swobodnego zwiedzania miasta.