Jarocin jest znanym powszechnie miastem, a to za sprawą muzycznych festiwali. Miasto słynie jednak z wielu innych atrakcji, dzięki którym staje się świetnym celem podróży. Dzisiaj zapraszamy Was na wirtualną podróż po zabytkach miasta. Będzie ciekawie!

Historia Jarocina

Obecnie Jarocin jest znany jako muzyczne miasto Wielkopolski. Dawniej jednak było ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Historia miasta sięga XII wieku, jednak ludzie żyli na tych terenach jeszcze przed naszą erą. Oczywiście wtedy nie byli to Jarocinianie, o których historyczne podania i dokumenty zaczęły pisać w okolicy 1257 roku. Miasto może pochwalić się bogatą historią i ciekawą kulturą.

Mieszkańcy dawnego Jarocina żyli na wysokiej stopie, jeśli można to tak określić. Dzięki temu, że miasto prężnie się rozwijało, mieszkańcy nie mogli narzekać na brak pieniędzy do życia. Niestety, zmieniło się to w czasie wojen szwedzkich. Znamienite rody szlacheckie, władające Jarocinem, nie były w stanie przetrwać XVII wieku na równie wysokim poziomie, co wcześniej.

W kolejnych latach także nie było miejsca na spokojne życie miasta. Rozpoczęły się zabory i miasto wykupione wcześniej przez Radolińskiego, znalazło się pod zaborem Prus. Jarocin, chociaż oficjalnie nie był w tamtym czasie regionem Polski, rozwijał się bez przeszkód. Im bliżej było do XIX wieku, tym mocniej rozwijało się rzemiosło i handel. Rozpoczęły się również jarocińskie jarmarki, których tradycja jest kultywowana do dzisiaj.

Jarocin odbito z rąk zaborcy w 1919 roku. Do kolejnych walk miało dojść dopiero w 1939 roku. Niemcy upodobali sobie miasto, dlatego zamiast równać je z ziemią, przesiedlili Polaków i sami zajęli jarocińskie budynki. Być może właśnie dzięki temu w mieście jest całkiem sporo pamiątek po minionych wiekach, czego nie można powiedzieć o wielu innych miastach w naszym kraju. Oczywiście nie oznacza to, że Jarocin wyszedł z II Wojny Światowej bez szwanku. Bo chociaż wiele budynków przetrwało, nie można tego samego powiedzieć o ich mieszkańcach, przesiedlonych do Generalnego Gubernatorstwa.

Po wojnie rozpoczęło się życie w Polsce Ludowej. W latach 70. rozpoczęto koncertowanie, które znamy do dzisiaj. To oczywiście bardzo duży skrót dziejów miasta, w które warto zagłębić się bardziej. Świetnym wstępem do poznania bogatej historii Jarocina będzie zwiedzanie tutejszych zabytków. Przygotowaliśmy dla Was opis najpopularniejszych i najciekawszych jarocińskich zabytków. Nie możecie ich przegapić!

Jakie zabytki warto zobaczyć w Jarocinie?

Ze względu na to, że Jarocin został nieco oszczędzony podczas II Wojny Światowej, w mieście zachowało się sporo ciekawych obiektów historycznych, wpisanych do rejestru zabytków. W mieście jest co oglądać, a jego ciekawy klimat i liczne wydarzenia kulturalne zachęcają do spędzenia w mieście urlopu. Opisaliśmy dla Was miejsca, których nie można przegapić, będąc w Jarocinie.

Dworzec kolejowy w Jarocinie

Jarocin może pochwalić się między innymi zabytkowym dworcem. To często pierwszy przystanek na mapie miasta, a już interesujący! Dworce w polskich miastach zwykle nie należą do najsympatyczniejszych. Albo są zaniedbane, albo do bólu nowoczesne. Na szczęście są również takie wyjątki, jak dworzec kolejowy w Jarocinie. Budynek dworca nie tylko wygląda interesująco, ale był również świadkiem niesamowitych wydarzeń.

Dworzec kolejowy oddano do użytku w 1875 roku. Dzisiaj jest to jedyny budynek wielkiego dworca pruskiego na terenie województwa. W czasach powstania dworzec szybko stał się jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Wielkopolski. Nic dziwnego zatem, że stał się również pierwszym dworcem z oświetleniem elektrycznym. Z kolei w 1919 roku to właśnie tutaj ówcześni mieszkańcy Jarocina mogli spotkać się z samym Józefem Piłsudskim!

Budynek dworca ma przyjemną fasadę, ponieważ w całości został wykonany z czerwonej cegły. Dzięki temu, że nad wszelkimi pracami modernizacyjnymi czuwał konserwator zabytków, do dzisiaj zachowały się ozdobne detale, a dworzec nie został zniszczony przez współczesną modę w budownictwie.

Zabytkowy dworzec kolejowy jest swego rodzaju ciekawostką o Jarocinie. Warto go zobaczyć i spróbować wyobrazić sobie wydarzenia, których był świadkiem.

Muzeum Regionalne w Jarocinie

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Jarocinie, Muzeum Regionalne jest obowiązkowym przystankiem w trakcie zwiedzania miasta. Zbiory na temat regionu zebrano i wystawiono w przepięknym, zabytkowym budynku Ratusza oddanym do użytku w 1804 roku. Budynek przedstawia barokowy styl i nie sposób go przeoczyć podczas spaceru po ulicach Jarocina.

Wewnątrz również jest ciekawie, również za sprawą znakomitych ekspozycji. Muzeum istnieje już ponad 60 lat, dlatego udało się zgromadzić niesamowite pamiątki w znacznej ilości. Wystawy są bardzo zróżnicowane, zawierają zarówno pamiątki archeologiczne, historyczne, etnograficzne, jak i artystyczne. Dla każdego coś fascynującego. Muzeum pozwoli Wam w ciekawy sposób zaznajomić się z historią Jarocina, a przy okazji miło spędzić czas. W Ratuszu organizowane są również wystawy czasowe. Być może uda się Wam trafić z terminem i zobaczyć ekspozycje niedostępne na co dzień.

Część ekspozycji znajduje się również w Skarbczyku, zabytkowym budynku zlokalizowanym w Parku Radolińskich. Tam także warto zajrzeć.

Pałac Radolińskich

Zabytkowy Pałac w Jarocinie powstał po to, by stać się rodową siedzibą Radolińskich — znamienitego rodu. Tak poważani i bogaci ludzie nie mogli mieszkać byle jak. Na uwagę zasługuje jednak nie tylko piękna, trzykondygnacyjna budowla, ale również pamiątki, które znajdowały się wewnątrz niej.

Książę Hugon, który mieszkał w pałacu, był miłośnikiem podróży. Dzięki temu budynek był wręcz przepełniony pamiątkami i wyjątkowymi przedmiotami z całego świata. Chińska porcelana, figurki należące dawniej do Stanisława Augusta Poniatowskiego, perskie dywany, tygrysia skóra… W tamtych czasach ozdobne komnaty pałacu musiały zapierać dech w piersiach. Niestety, książę Hugon nie mógł żyć wiecznie, a jego śmierć w 1917 roku była swego rodzaju śmiercią także dla pałacu i jego zawartości. W rezydencji wybuchł okrutny pożar, który strawił większość zbiorów zmarłego właściciela, w tym tysiące spośród zgromadzonych w pałacowej bibliotece książek.

Trzeba przyznać, że księciu udało się przenieść na tamten świat w samą porę. I i II Wojna Światowa nie były litościwym czasem i nie przysłużyły się do świetności rezydencji, którą usiłowano powoli odbudowywać po pożarze. Dobre czasy minęły jednak bezpowrotnie. Szczęśliwym zrządzeniem losu właściciele i opiekunowie Pałacu mieli na tyle przytomności umysłu, by ukryć i zabezpieczyć wyjątkowe pamiątki rezydencji przed Armią Czerwoną. Nie wszystkie wróciły do Pałacu Radolińskich, ale przynajmniej uniknęły tragicznego losu.

Obecnie Pałac Radolińskich jest sercem turystycznego życia w Jarocinie. Wyjątkowe piękno budynku postarano się wykorzystać jak najlepiej, a rezydencji nie skazano na zniszczenie.  Dzięki temu wszyscy możemy podziwiać odrestaurowane wnętrza i zastanawiać się, jak dawniej musiało wyglądać życie w przestronnych, gustownie urządzonych wnętrzach.

Kościół pw. św. Marcina

Przenosimy się do części wpisu poświęconej zabytkom sakralnym, których w Jarocinie także można zobaczyć całkiem dużo. Kościół św. Marcina w Jarocinie to biała, przyjemna dla oka budowla, która jest efektem wielu modernizacji przeprowadzanych od XVII wieku do czasów współczesnych. Sama parafia powstała w XIII wieku, jednak wtedy kościół był drewniany i z wiadomych względów nie byłby w stanie przetrwać do naszych czasów.

Kościół bez wątpienia stanowi piękny element miasta, a także miejsce kultu religijnego. Wzbudza również zainteresowanie pod względem historycznym, a jego wnętrze kryje w sobie znakomite pamiątki późnego baroku. W świątyni można zobaczyć między innymi portrety trumienne Radolińskich, czy figura świętego Wawrzyńca. Uwagę wzbudzają również drewniane krużganki i bogate zdobienia widoczne na ołtarzach i konfesjonałach.

Warto wspomnieć również o charakterystycznych elementach na zewnątrz kościoła, do których należą znakomite zegary: słoneczny, pochodzący z 1910 roku, znajduje się na elewacji świątyni. Z kolei mechaniczny umieszczono w oryginalnej wieży kościelnej. Ten zegar jest starszy, a za datę jego powstania określa się 1849 rok! To niesamowite, że tak stare pamiątki zdołały przetrwać do naszych czasów i wciąż można cieszyć nimi oczy.

Kościół Chrystusa Króla

Kolejna jarocińska świątynia warta zobaczenia to Kościół Chrystusa Króla. To stosunkowo nowy nabytek miasta, ponieważ powstały w 1930 roku. Co ciekawe, budowa świątyni została niejako wymuszona przez stale zwiększającą się liczbę katolików w mieście. Wierni nie mieścili się w znacznie mniejszej świątyni św. Marcina i tutejsi duchowni zdecydowali o konieczności wybudowania dodatkowego, większego kościoła.

W tamtych czasach, gdy problemy finansowe Polaków były jeszcze większe niż obecnie (bezrobocie i inflacja), uzbieranie funduszy na budowę kościoła było potężnym wyzwaniem. W związku z tym wielki kościół budowano etapowo. Niestety, na tym polu również nie obyło się bez tragedii. W trakcie budowy kościoła zginęły dwie osoby, a jedna do końca życia zmagała się z niepełnosprawnościami.

Kościół ostatecznie powstał i udało mu się nawet przetrwać II Wojnę Światową. Wszystko przez to, że w trakcie wojny służył Niemcom za… magazyn mebli.

Cmentarz Ewangelicki w Jarocinie

Właściwie Cmentarz Ewangelicko-Augsburski. Obecnie miejsce to uważa się za bardzo zaniedbane, ale niepozbawione swoistego uroku. Wędrując historycznym szlakiem Jarocina, nie można przegapić także tej pamiątki. Cmentarz założono prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku. Prezentuje on neogotycki styl i do dzisiaj zachował pewne elementy dawnej świetności. Zwiedzający mogą zobaczyć starą bramę, kaplicę oraz budynek grabarza. Cmentarz to także starodrzewia, nostalgicznie rosnące między pozostałościami po nagrobkach.

Cmentarz Ewangelicki to interesujące miejsce na mapie Jarocina. To dowód na to, że dawniej w mieście istniało wiele kultur, żyjących obok siebie bez problemu. To zresztą nie jest wyjątek. Wiele miast w Polsce może pochwalić dawną wielokulturowością. Tę wyjątkową cechę doszczętnie zniszczyli najeźdźcy. Po wielu znamienitych przedstawicielach różnych kultur pozostały już tylko porzucone groby.

Jarocińska Wieża Ciśnień

Niby nic takiego, ale jednak zabytkową więżę ciśnień w Jarocinie, także można uznać za obiekt interesujący i wart zobaczenia. Jest coś fascynującego w jej wielkości i tym, że jest widoczna z daleka. Ceglana wieża jest elementem charakterystycznym Jarocina, jest chętnie fotografowana i bardzo często można ją spotkać na pocztówkach z miasta.

Oryginalna wieża ciśnień z 1903 roku obecnie stoi niezagospodarowana. Są jednak plany, by w pełni wykorzystać jej potencjał turystyczny. Miasto wystawiło obiekt na sprzedaż, co wkrótce może zaowocować ciekawą inwestycją na terenie okrągłej wieży. Mamy nadzieję, że nowy właściciel uchroni wieżę przed zniszczeniem!

Miejsca w Jarocinie, które warto odwiedzić z dziećmi

Dzieci tworzą niezwykle wymagającą grupę turystów. Nie wszędzie będą czuły się zaciekawione na tyle, by pozwolić rodzicom cieszyć się wycieczką. Na szczęście w Jarocinie nie brakuje miejsc polecanych do odwiedzenia z dziećmi.

Parki Radolińskich

Na terenie Jarocina znajduje się kilka przepięknych parków będących pozostałością po czasach, kiedy w mieście urzędował znamienity ród Radolińskich. Wszystkie parki Jarocina noszą zbiorczą, potoczną nazwę Parków Radolińskich i można znaleźć je w różnych częściach miasta. To element, który sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, a także potrafi zaskoczyć ukrytymi zabytkami.

W głównym parku, otaczającym Pałac Radolińskich, można znaleźć między innymi Dom Ogrodnika, czy ruiny kościoła świętego Ducha będące pozostałością po dawnej świątyni przyszpitalnej. To swego rodzaju zabytkowe niespodzianki, tajemnicze i fascynujące, na które można trafić podczas spacerów po zielonej części Jarocina.

Zespół parkowy w Jarocinie to także fantastyczne miejsce do życia dla ptaków. Miasto może pochwalić się przepiękną, najdłuższą w Europie aleją grabową. Zwierzęta mają tu dobre miejsce do życia, dlatego spostrzegawcze oczy bez trudu zaobserwują rozmaite gatunki ptaków. To wspaniała atrakcja dla dzieci i dorosłych. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by na zielonej parkowej trawce rozłożyć sobie koc i cieszyć się promieniami słońca podczas pikniku z rodziną.

Parowozownia

Zdobycze udostępnione zwiedzającym na terenie dawnej parowozowni spodobają się wszystkim miłośnikom kolejnictwa. To także ciekawa atrakcja dla dzieci, dużo się tu dzieje, a dla maluchów nie ma nic bardziej fascynującego, niż pojazdy oglądane w rzeczywistym rozmiarze. To jak bawienie się zabawkowymi pociągami, tylko że o wiele lepsze!

Parowozownią zainteresowało się Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej, które w 2007 roku rozpoczęło gromadzenie znakomitych zabytków kolejnictwa. Oprócz licznych sprzętów dawniej używanych na kolei turyści mogą podziwiać również zabytkowe pojazdy, których dotąd udało się zebrać około 60. Wszystkie są odrestaurowywane w Parowozowni, a następnie udostępniane zwiedzającym.

Warto wspomnieć, że dzięki istnieniu tego miejsca, wiele wspaniałych pojazdów uratowano przez kompletnym zniszczeniem. Nieużywane pojazdy kolejowe trafiały na złom. A dzięki czujności i zamiłowaniu niektórych osób do kolejnictwa, możemy cieszyć oczy wspaniałymi zdobyczami. W Parowozowni znajdują się między innymi: wagon pochodzący z Królewskich Kolei Saksońskich (XIX wiek), czy amerykański wagon węglowy z lat 20 ubiegłego wieku.

Parowozownia jest miejscem w Jarocinie, które zdecydowanie warto zobaczyć. Jedynym problemem jest dość skomplikowany system udostępniania Parowozowni zwiedzającym. Przed wizytą w obiekcie dobrze jest sprawdzić dni i godziny otwarcia w internecie. Nie jest to typowe muzeum, dlatego nie posiada stałych godzin otwarcia.

Zabytki w powiecie Jarocińskim: najbardziej polecane miejsca

Jarocin to bardzo interesujące miasto, a jego dodatkową zaletą jest bliskie sąsiedztwo innych ciekawych miejsc. Powiat jarociński jest bogaty w zabytkowe miejsca i historyczne pamiątki. Jeśli zatrzymacie się w mieście na dłużej, macie doskonałą bazę wypadową na wycieczki w atrakcyjne miejsca powiatu. Opisaliśmy dla Was kilka miejsc, których nie można przegapić, będąc na wakacjach w Jarocinie.

Pałac Opalińskich w Radlinie

Przenosimy się do pobliskiej wsi Radlin. Tutaj można zauważyć ruiny pałacu Opalińskich. Dawniej była to przepiękna rezydencja, a na dodatkową uwagę zasługuje fakt, że powstała około 1570 roku! Posiadłość wraz z przylegającym do niej, fantastycznym ogrodem, zamieszkiwał ród Opalińskich. A kiedy ostatnia właścicielka pałacu wyszła za mąż, pałac był kojarzony z innym znanym nazwiskiem: Sapieha.

Niestety, nowy ród w drzewie genealogicznym Opalińskich przyniósł ze sobą złą passę. Pałac usiłowano przebudować, jednak ostatecznie zabrakło pieniędzy na ten cel i prace stanęły. Co ciekawe, rezydencja była wielokrotnie opisywana w literaturze i możemy się stamtąd dowiedzieć, że właściciele chcieli, by ich posiadłość przypominała wręcz zamczysko. Chodziło prawdopodobnie o chęć podkreślenia swojego statusu majątkowego, jednak prawdy o złym stanie skarbca rodu Sapiehów nie dało się zamaskować. Posiadłość odkupił Władysław Radoliński i tym sposobem, w drugiej połowie XIX wieku, imponujący pałac rozebrano.

Krążą legendy, jakoby Radoliński nakazał rozbiórkę rezydencji z powodu czających się w jej komnatach upiorów. Według licznych zapisków Sapieha był przyczyną zguby wielu niewinnych ludzi i to właśnie oni straszyli w pałacowych murach. Co ciekawe, mieszkańców wsi upiory nigdy nie niepokoiły, chociaż w pobliżu rezydencji bywało różnie.

Do dzisiaj zachowały się ruiny pałacu, który w latach swojej świetności był uważany za jeden z najbardziej okazałych w Europie. Niestety, brak pieniędzy sprawił, że pięknem pałacu nie można było się dłużej cieszyć. To tajemnicze miejsce otoczone pięknem natury naprawdę warto zobaczyć, zwłaszcza że znajduje się tak blisko Jarocina.

Muzeum Napoleońskie w Witaszycach

Napoleon jest w Polsce szanowaną i lubianą postacią historyczną. To on pomagał naszym przodkom w walkach o niepodległość. Nic dziwnego zatem, że chętnie upamiętniono jego dokonania. Muzeum Walk Napoleońskich w Witaszycach to kolejny obowiązkowy przystanek wycieczki po Jarocinie. Witaszyce znajdują się kilkanaście minut drogi samochodem od Jarocina. Żal byłoby przegapić to miejsce!

Muzeum Napoleońskie należy do tego typu muzeów, które zaciekawią nawet osoby niezainteresowane historią. Stare mundury, broń, monety i dokumenty. Najciekawszym elementem wystaw są pięknie wykonane figurki, dzięki którym możemy zobaczyć, jak wyglądali żołnierze i oficerowie z czasów napoleońskich. Całości dopełniają wiszące na ścianach obrazy. Nie sposób się tutaj nudzić, a miłośnicy historii wpadną w prawdziwy szał zwiedzania!

Dlaczego warto odwiedzić Jarocin?

Jarocin to miasto przyjazne turystom, atrakcyjne i sprzyjające wypoczynkowi. Znakomicie łączy w sobie zabytki historyczne ze współczesnymi atrakcjami w postaci festiwali muzycznych. To świetne miejsce na aktywny wypoczynek. Doskonałe na weekend i na dłuższy urlop, romantycznie w parze lub wspólnie z dziećmi. Pomysłów na spędzanie wolnego czasu Wam nie zabraknie!

W dzisiejszym wpisie opisaliśmy najważniejsze i najciekawsze zabytki Jarocina i powiatu jarocińskiego. W następnej publikacji pojawią się natomiast atrakcje Jarocina, których nie można przegapić. Odwiedzajcie naszą stronę regularnie, by zobaczyć propozycje najlepszych restauracji i miejsc rozrywki w Jarocinie. Tymczasem trzymajcie się ciepło!