Opoczno i Jarocin to miasta, które oficjalnie ze sobą współpracują od 2019 roku. W sierpniu tego roku przedstawiciele Jarocina spotkali się z władzami Opoczna między innymi na Festiwalu Płytki Ceramicznej. Jednym z elementów spotkania było wspólne zasadzenie dębu w pobliżu Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Dąb Jarocin jest symbolem współpracy obu miast.

Co łączy Opoczno z Jarocinem?

Oficjalna współpraca między miastami rozpoczęła się w 2019 roku, jednak Jarocin i Opoczno zostały połączone historią wiele lat temu. W czasie II Wojny Światowej Niemcy przesiedlili mieszkańców Jarocina na tereny Generalnego Gubernatorstwa, między innymi właśnie do Opoczna.

Setki rodzin musiało opuścić swoje jarocińskie domy, wsiadając do wagonów bydlęcych z tym, co udało im się spakować w ciągu 15 minut. Dokładnie tyle czasu Niemcy dali ludziom na zorganizowanie się i stawienie na miejscu zbiórki. Większość przesiedleńców trafiła do Opoczna z naprawdę marnym bagażem, a przecież musieli rozpocząć nowe życie. Zapewne nie spodziewali się, że otrzymają tak dużą pomoc od mieszkańców Opoczna, którzy pomogli ponad trzem tysiącom ludzi urządzić się w mieście.

Od tamtych wydarzeń minęło ponad 80 lat, ale Jarocin nie zapomniał nigdy o tej gościnie. Niektórzy uczestnicy tamtych wydarzeń wciąż żyją i wspominają, jak mieszkańcy Opoczna, sami zmagający się z biedą, dzielili się z uchodźcami wszystkim, co mieli, oferując nie tylko jedzenie, ale również miejsce do spania, ubrania i wiele innych niezbędnych do życia rzeczy.

Festiwal Płytki Ceramicznej w Opocznie

Festiwal rozpoczął się 21 sierpnia w Opocznie i był zwieńczeniem wakacyjnych akcji profilaktycznych w mieście. Tego dnia Opoczno rozkwitło ceramiką sprzedawaną na barwnym jarmarku, a także rozbrzmiało muzyką z kilku zaplanowanych na ten dzień koncertów.

Oprócz posadzenia dębu i uczestnictwa w festiwalu delegacja z Jarocina złożyła również kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Tablica upamiętnia mieszkańców Jarocina przesiedlonych do Opoczna w 1939 roku. Uroczystą delegację tworzyły cztery osoby. W Opocznie pojawił się między innymi burmistrz miasta, Adam Pawlicki i przewodnicząca Rady Miejskiej Karolina Wielińską-Kuś.