Znacie powiedzenie: silny w gębie, słaby w zębie? Tymi słowami można podsumować działalność byłego muzyka, Pawła Kukiza. I chociaż na jego temat jest głośno we wszystkich mediach, nie sposób zignorować wydarzeń z ostatnich dni.

Kukiz występował na festiwalach w Jarocinie

Paweł Kukiz to postać, która jeszcze kilka lat temu była znana przede wszystkim z buntowniczej muzyki. W swoich utworach muzyk w dosadny sposób komentował polską codzienność. Jego teksty na przestrzeni lat 80.,90. i dwutysięcznych stawały się coraz ostrzejsze, a niewybredne zarzuty wobec polityków stały się rozpoznawczym elementem muzyki Pawła Kukiza i zespołu Piersi, z którym nagrywał i koncertował.

W kontekście obecnych wydarzeń, do których za chwilę przejdziemy, wspomnienia Kukiza z festiwalu w Jarocinie budzą skrajne emocje. Były artysta powiedział między innymi, że gdyby nie Jarocin, byłby jednostką sformatowaną, uległą i niemyślącą samodzielnie. Dodatkowo powiedział, że zauważył, iż wśród znacznej ilości obecnie prominentnych jednostek jest wielu dawnych uczestników festiwalu. W ten sposób niejako zarzucił tym osobom odwrócenie się od dawnych ideałów.

Jak antysystemowiec stał się częścią systemu: Lex TVN

Paweł Kukiz zaczął odwracać się od muzyki na rzecz polityki około 2010 roku. W 2015 roku kandydował również na prezydenta. I chociaż wśród licznego grona przemiana Kukiza wywoływała mieszane uczucia, to jednak jego antysystemowe podejście spowodowało, że początkujący polityk zyskał pewne poparcie. Za wyborem Kukiza na prezydenta opowiedziało się wielu znanych artystów i prezenterów, czego teraz publicznie żałują.

Na początku swojej politycznej kariery Kukiz głośno mówił o swoich poglądach, które były poniekąd antysystemowe. W swoim programie wyborczym mówił między innymi o zniszczeniu korupcji. Z upływem lat jednak ostre poglądy Kukiza zaczęły się wygładzać, a mężczyzna na dobre wsiąknął w polityczny klimat, o czym szczególnie dał znać podczas posiedzenia sejmu 11 sierpnia tego roku.

Tamtego dnia Paweł Kukiz, dawniej gardzący polityką obecnie polityk, uważający posłów za darmozjadów obecny poseł, opowiedział się za ustawą anty-TVN. Dodatkowe kontrowersje wzbudził fakt, że początkowo Kukiz wraz z członkami własnej partii głosował na nie. Zdanie zmienił po przerwie, kiedy doszło do reasumpcji głosowania.

Podczas czytania biografii Pawła Kukiza nie umknął nam fakt, iż dawny artysta pochodził z tak zwanego dobrego domu. Rodzice polityka byli lekarzami, co na pewno zapewniło młodemu Pawłowi odpowiednie zaplecze finansowe do muzycznego buntu. Po tych wszystkich latach ciężko oprzeć się wrażeniu, że Kukiz latami rzucał enigmatyczne, niejednokrotnie szokujące hasła, za którymi sam nie potrafił podążyć. Wyglądał na to, że wybierał w życiu to, co bardziej mu się opłacało.