Zbliża się jesień i chłodna pora skłania pająki do poszukiwania cieplejszych noclegowni. Mimo że pająki to pożyteczne stworzenia, nie cieszą się sympatią ludzi. Wszystko za sprawą ich przerażającego wyglądu i kończyn, dzięki którym poruszają się bardzo szybko… Chwile grozy przeżyła kobieta z miejscowości Oborniki, kiedy na ścianie w jej sypialni pojawił się dziwnie wyglądający pająk.
Kolczak zbrojny coraz częściej pojawia się w polskich domach
Kolczak zbrojny to interesujący okaz pająka, który naturalnie występuje w całej Europie Zachodniej. Jako że gatunek ten lubi otwarte przestrzenie, wysokie trawy i ciepło, w nieco chłodniejszym klimacie Polski był rzadko spotykany. To jednak zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Ocieplenie klimatu sprawiło, że kolczakom zbrojnym całkiem dobrze żyje się również na łonie polskiej natury. Zdarza się, że w pogoni za muchami kolczaki zbrojne zawędrują aż do ludzkich domów.
Taka sytuacja przydarzyła się mieszkance gminy Oborniki w województwie wielkopolskim. Kobieta wstała rano, rozpoczynając zwykły dzień i zauważyła, że na ścianie jej sypialni rezyduje dziwnie wyglądający pająk. Dzielna kobieta nie spanikowała. Zamiast tego złapała pająka w pudełko i wyniosła na dwór. W międzyczasie zdążyła mu zrobić zdjęcia, które pomogły później określić gatunek pająka. I okazało się, że był to kolczak zbrojny, jeden z niewielu jadowitych gatunków pająka w Polsce.
Czy kolczaka zbrojnego trzeba się bać?
Kolczaka zbrojnego można poznać po ubarwieniu. Pająki tego gatunku mają żółtawe, zielonożółtawe lub delikatnie czerwone ubarwienie pancerza. Ciało samca sięga maksymalnie do 1,2 cm a samicy do 1,5 cm. Oczywiście do tego doliczamy jeszcze ruchliwe odnóża. Jeśli chodzi o wygląd, kolczak jadowity nie jest tak przerażający, jak na przykład kątnik domowy.
Cechą charakterystyczną kolczaka zbrojnego jest jadowitość. Oczywiście nie oznacza to, że te biedne pająki tylko czekają, by rzucić się na człowieka. Jadowite ukąszenie to forma samoobrony. Kąsają głównie samice, które bronią swojego potomstwa.
Jad kolczaka zbrojnego nie jest groźny dla człowieka, ale wywołuje utrzymujący się nawet do dwóch tygodni ból. W komplecie otrzymujemy także dreszcze i ogólne osłabienie. Nie jest to przyjemne, ale ryzyko ukąszenia jest naprawdę niewielkie.
Pamiętajmy, że pająki to najskuteczniejsza forma walki z muchami, komarami i innymi insektami wątpliwej pożyteczności. Przyznamy szczerze, że wolimy pajęczynę w oknie, niż brzęczące nad uchem muchy. A Wy?