Kilka tygodni temu trafiliśmy w sieci na poradnik, w którym zalecano, by nie kupować chleba zapakowanego w folię. Rada jest jak najlepsza, ale trudno nie zauważyć, że niekiedy jest to wręcz zadanie nie do wykonania.

Sklepy wszystko pakują w folię

Plastik prowadzi powoli do zagłady ludzkości, lecz wciąż jest numerem jeden w sklepach. W plastik pakowane jest wszystko, nawet to, czego pakowania nie wymaga. Największym hitem są ekologiczne warzywa zapakowane w najgorszy możliwy plastik, ale to temat na inny wpis.

W Polsce kochamy chleb, jednak zdecydowana większość kupuje klasyczne, pszenne bochenki, które przeważnie od razu są pakowane w folię. Nie da się również ukryć, że jesteśmy dość leniwi i krojony chleb zawsze wygra z chlebem niekrojonym. A on zawsze jest w folii.

Ludzie zmieniają swoje nawyki i coraz częściej chodzą na zakupy z własnymi torbami z materiału. Wciąż jednak zdarza nam się o tych torbach zapominać i tym sposobem ta folia zawsze się w tych zakupach pojawia.

I ostatni już argument — nikt nie lubi wyschniętego chleba, a trzymany w folii nie wysycha. Ściereczka, czy chlebak nigdy nie sprawdzą się tak dobrze.

Czy da się zastosować do rady niekupowania i nietrzymania chleba w folii?

Jak podają redaktorzy z O2, chleb trzymany w folii szybko traci swoje walory smakowe, utlenia się i pleśnieje. Nie sposób się z tym nie zgodzić i każdy, kto ma na to ochotę, może podjąć wysiłek zmiany nawyków.

Plastikową folię ogólnie warto wyrzucić ze swojego życia. To jednak będzie wymagało czasu i stopniowej zmiany przyzwyczajeń. Na początek zainwestuj w dobry, drewniany chlebak.

Chęć pałaszowania dobrego pszennego chleba niezapakowanego w folię wiąże się również z zakupami w piekarni. Taki chleb może być droższy niż ten foliowany. Trzeba wziąć to pod uwagę.

Warto dzielić chleb i część kromek zamrażać, by nie wysychały, czekając na spożycie. Tyle że, no właśnie, do mrożenia również używamy woreczków foliowych.

Chęć znalezienia złotego środka zajmie z pewnością trochę czasu, ale mimo wszystko warto spróbować. Chcieliśmy jedynie zwrócić uwagę, jak sklepowa rzeczywistość wymusza na nas określone postępowanie. To znak, że producenci powinni zrezygnować z produkowania foliowych opakowań. A Wy jak uważacie?