Są osoby, które mają podzielność uwagi i w trakcie pracy mogą jednocześnie przeglądać wiadomości w smartfonie albo rozmawiać. Jednak wiele osób ma trudności w skupieniu się na swoich obowiązkach. Rozpraszanie się nie wpływa dobrze na efektywność w pracy. Warto poznać zatem najlepsze sposoby na koncentrację w trakcie pracy.

Jak poprawić koncentrację w pracy? Na skupienie wpływa to, co robisz przed pracą

Można próbować różnych technik wyciszenia i koncentracji, takich jak joga, jednak należy zacząć od tego, że na poziom Twojej efektywności i skupienia w trakcie pracy ma wpływ to, co robiłeś przed pracą. Zatem nieprzespana noc na pewno dobrze na skupienie nie wpływa. Pamiętaj zatem o wysypianiu się, by z energią ruszyć rano do pracy. Jeżeli trudno Ci rano wstać, to zawsze możesz poszukać pracy w innym przedziale czasowym albo elastycznych godzinach w Twojej branży, wystarczy, że przejrzysz oferty na gowork.pl. Zamiast kawy, możesz spróbować Yerba Mate. Jej picie pobudza Twoją koncentrację, ale nie masz problemu  z zasypianiem, jak w przypadku zbyt mocnej i późno wypitej kawy. Pamiętaj, że śniadanie jest podstawą dnia i wpływa na pracę Twojego mózgu, dlatego nie rezygnuj z niego i pamiętaj o zdrowiej kompozycji składników odżywczych: białek, węglowodanów i porcji witamin w postaci owoców. Myślenie usprawnia też gorzka czekolada, zatem możesz wziąć ją ze sobą do pracy, by zjeść kawałek w przerwie.

Gdy w pracy boli Cię głowa i nie możesz się skupić…

…sięgnij po wodę. Tak naprawdę bardzo często ból głowy spowodowany jest odwodnieniem i tu żadna kawa nie załatwi sprawy. Jeśli nie jest to ból migrenowy, a po prostu przeciążeniowy, to pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie małą butelkę wody. Gdy Twój ból wynika z migreny, to nie pozostaje Ci nic innego, jak sięgnąć po środki przeciwbólowe i zasłonić rolety. Jeśli nie musisz w tym czasie wykonywać pracy przed komputerem, to zamień ją na inne obowiązki, bo siedzenie przed ekranem wzmaga często ból głowy w czasie migreny. Jeżeli naprawdę źle się czujesz, to lepiej poproś szefa o wolne, bo w tym dniu i tak nie będziesz produktywnym pracownikiem.

Aby skupić się w pracy, pamiętaj o dobrze wykorzystanej przerwie

Oczywiście ten sposób na poprawę koncentracji jest przeznaczony na drugą połowę dnia. W końcu przerwę w pracy masz mniej więcej po połowie czasu pracy i jeśli jest to chociaż pół godziny (niektórzy pracodawcy decydują się nawet na godzinne przerwy) to możesz ten czas dobrze wykorzystać. Wyjdź na spacer, a dotlenisz całe swoje ciało i wyciszysz się. Spacer po parku wśród zieleni pomoże Ci się zrelaksować i zebrać myśli. Dzięki temu ze zdwojoną siłą wrócisz do swoich obowiązków. Możesz też postawić w przerwie na aktywność fizyczną, jeśli masz taką możliwość. Ona również dobrze wpływa na skupienie i kreatywne myślenie. Możesz wybrać się na krótki jogging czy squash. Oczywiście nie możesz też przesadnie się zmęczyć.

Unikaj rozpraszaczy i przygotuj sobie wcześniej plan, który będziesz realizować punkt po puncie

Ręka do góry, kto w czasie pracy nie przeglądał nigdy Facebooka? Jeżeli chcesz się skupić, musisz zrezygnować z rozpraszaczy. Wśród nich na pewno są portale społecznościowe, ale i plotkarskie. Ogranicz też ilość bodźców słuchowych, jeśli powodują Twoje rozproszenie. Może praca ze stoperami w uszach to już skrajność, ale jeśli nie ma innego wyboru… Postaraj się po prostu znaleźć ciche miejsce, w którym nic Cię nie rozprasza. Pamiętaj też o planie pracy. Wbrew pozorom realizowanie zadań punkt po punkcie także pozwoli Ci bardziej się skupić w trakcie pracy. Miej go przy sobie i odhaczaj kolejne pozycje.

Pamiętaj też, że ćwiczenia mózgu, rozwiązywanie krzyżówek, łamigłówek także pozwala Ci pracować nad koncentracją. Dbaj o swoją dietę, powinna być zbilansowana. Unikaj używek, szczególnie alkoholu. Przyjście do pracy dzień po zakrapianej imprezie nie jest najlepszym pomysłem i naprawdę trudno wtedy się skupić.