Ministerstwo Finansów ponownie nagłaśnia coroczną, ogólnopolską akcję Weź Paragon. Tym sposobem Polacy są zachęcani do świadomego robienia zakupów. Dlaczego paragon jest taki ważny? Gdzie zgłaszać sklepy i przedsiębiorstwa niewydające paragonów? Zapraszamy do czytania!

Jakie znaczenie ma paragon fiskalny?

Paragon jest dowodem sprzedaży i zakupu. To swego rodzaju dokument, który poświadcza również, że od danego towaru lub usługi odprowadzono należny podatek, który wędruje do budżetu państwa. Wszystkie produkty i usługi dostępne na rynku są objęte takim podatkiem. Jeśli dokonujesz zakupu i sprzedawca odmawia wydania paragonu, to znak, że chce zachować dla siebie pełną kwotę, bez uiszczania podatku. Ta nielegalna praktyka jest powszechna w wielu przedsiębiorstwach, które tworzą nieuczciwą konkurencję w stosunku do uczciwie prowadzonych firm.

Nikt nie lubi płacić podatków, ale warto zauważyć, że bez nich żadne państwo nie byłoby w stanie funkcjonować. Z podatków buduje się drogi, utrzymuje szpitale i szkoły, a także dzięki podatkom kraj może się rozwijać. Osoby, które unikają płacenia podatków, zmniejszają dochody kraju, sprawiając, że rząd szuka możliwości wzmocnienia budżetu krajowego. Tym samym uczciwi podatnicy są obciążani kolejnymi podatkami, co jest niesprawiedliwe.

Paragon chroni konsumentów

Paragon fiskalny to także ochrona dla konsumentów. Dzięki niemu masz prawo do zwrotu lub reklamacji zakupionego towaru. Paragon poświadcza również legalność danej firmy. Jeśli kupujesz bilety na koncert i nie otrzymujesz paragonu za zakup, do samego wydarzenia nie masz pewności, czy bilety nie są fałszywe. A jeśli są, nie możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy, bo złodzieje nie uwzględniają żadnych roszczeń.

O wszelkich paragonowych niuansach możecie dowiedzieć się bezpośrednio ze strony wezparagon.gov.pl. Strona opisuje między innymi wygląd prawdziwego paragonu oraz podpowiada, jak rozpoznać podróbkę.

Na koniec warto wspomnieć, że każdy klient ma prawo zgłosić przedsiębiorcę, który odmówił wydania paragonu. W tym celu wystarczy skontaktować się z urzędem skarbowym.