Po ponad roku przedsiębiorstwa starają się wrócić na dawny tor. W wielu branżach wiąże się to z podwójną pracą i niekoniecznie adekwatnie wyższymi zarobkami. Specyficzna sytuacja ekonomiczna w Polsce nie zawsze sprzyja ludziom pracowitym. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy grozi Ci wypalenie zawodowe? Czy wiesz, jak można zapobiec temu zjawisku? Podpowiadamy!

Co wywołuje zjawisko wypalenia zawodowego?

Mówi się, że największe szanse na szybkie wypalenie zawodowe mają pracownicy zawodów obciążających psychicznie. Są to na przykład medycy, psycholodzy, czy osoby piastujące wysokie stanowiska. W rzeczywistości jednak każda praca może spowodować wypalenie zawodowe, zwłaszcza jeśli zaczyna dominować w życiu pracownika.

Jeśli pracujesz dużo i otrzymujesz nieadekwatnie niską pensję, jeśli od dawna nie miałeś wolnego od pracy, również jesteś narażony na wypalenie zawodowe. Ten problem pojawia się również wtedy, gdy praca nie spełnia naszych prywatnych oczekiwań.

Jak chronić się przed wypaleniem zawodowym?

Psycholodzy coraz częściej mówią o konieczności zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym. W związku z tym potrzebna jest odpowiednia ilość czasu poświęcanego na obowiązki domowe i odpoczynek. Jeśli naszą codzienność zdominuje praca, w krótkim czasie możemy zaobserwować syndromy wypalenia zawodowego.

Kiedy zauważysz, że Twoje życie zawodowe znacznie przyspieszyło, postaraj się w porę nacisnąć przycisk: zwolnij. Przede wszystkim dbaj o to, by spać odpowiednią ilość godzin. Istotną rolę odgrywa również aktywność fizyczna i hobby. Mówiąc wprost, warto zadbać nie tylko o rozwój kariery zawodowej lub po prostu rozwój firmy swojego pracodawcy, ale także poświęcić czas na swoje prywatne cele, pamiętając o czasie poświęconym na relaks.

Według ekspertów to ważne, by przynajmniej raz w roku poświęcić pełne dwa tygodnie na urlop z prawdziwego zdarzenia. Mamy na myśli wolne dni, których nie poświęcamy na prace domowe, czy dorabianie do pensji. Warto o to dbać, bo dobrostan psychiczny i fizyczny to podstawa szczęśliwego życia!