Wiosna w Jarocinie przyniosła również sezon na kleszcze. Tak się złożyło, że niebezpieczna ilość denerwujących i szkodliwych żyjątek zaatakowała Ratusz Miejski, a głównie pracujących w nim urzędników. Konieczna była czasowa zmiana miejsca urzędowania, co może wiązać się z pewnymi utrudnieniami.

Urzędnicy proszą o wyrozumiałość

Atak kleszczy wprowadził utrudnienia w Urzędzie Stanu Cywilnego i Biurze Rady Miasta. Na pracę w takich warunkach nie można było się zgodzić, tym bardziej że zagrożenie dotyczyło także osób usiłujących załatwić w Ratuszu swoje sprawy. W związku z tym na około 3 tygodnie urzędników przeniesiono do głównego urzędu zlokalizowanego przy al. Niepodległości. Uruchomiono również możliwość załatwiania wielu spraw drogą telefoniczną.

Urzędnicy proszą petentów o wyrozumiałość i zapewniają, że po akcji usuwania kleszczy przez specjalistów, wszystko wróci do normy. Ta dość stresująca sytuacja jest najprawdopodobniej wynikiem bliskiego sąsiedztwa gołębi. To właśnie one stają się źródłem pożywienia i przy okazji transportu dla kleszczy. W trakcie sezonu na kleszcze lepiej się do gołębi nie zbliżać.

Podobna sytuacja miała już miejsce w Jarocinie. W zeszłym roku kleszcze zaatakowały Komendę Policji. Wtedy również konieczne było oczyszczenie budynku przy użyciu specjalnych preparatów.

Z kleszczami nie ma żartów

Gdyby w Ratuszu zarejestrowano na przykład inwazję pająków, tak znaczne środki ochrony nie byłyby konieczne. Mówimy jednak o kleszczach, czyli najbardziej uciążliwych i niebezpiecznych stworzeniach atakujących ludzi i zwierzęta. Kleszcze żywią się krwią, a przy okazji przenoszą groźne choroby, między innymi boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.

Trudność w walce z kleszczami polega również na tym, że wybierają one miejsca słabo widoczne. Możemy więc nosić kleszcza i nawet tego nie zauważyć, ponieważ skryje się on pod kolanem, czy pachą. Kolejną kwestią jest umiejętne i ostrożne wyjęcie kleszcza. Mały błąd może doprowadzić do zakażenia.

W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych po ukąszeniu przez kleszcza należy od razu skonsultować się z lekarzem.