Choroba Alzheimera to jedno z najsmutniejszych schorzeń, jakie spotyka ludzi starzejących się. To choroba, której nie można zwalczyć lekami i która zawsze zwycięża. Jak młodzi ludzie, czy nawet jako dorośli w średnim wieku nie zdajemy sobie sprawy, że również możemy zachorować na Alzheimera. Czy można zapobiec zachorowaniu? Tak!

Skąd bierze się Alzheimer?

Chociaż choroba Alzheimera jest powszechnie znana ze względu na swoją częstotliwość, to naukowcy nie do końca znają to schorzenie. Na świecie nie ma skutecznego leku na walkę z Alzheimerem.

Naukowcy są jednak zgodni, że Alzheimer zaczyna się wtedy, gdy w synapsach (połączenia nerwowe znajdujące się w mózgu) zaczynają się odkładać białko beta-amyloid. Rozrost blaszek doprowadza do stanu zapalnego, którego konsekwencją jest stopniowe wyniszczanie mózgu. W efekcie chory zaczyna zauważać problemy z pamięcią i uczeniem się, a w ostatecznej fazie choroby nie jest w stanie wykonywać żadnych czynności.

Dramatem tej choroby jest obserwowanie ukochanych bliskich, którzy powoli tracą swoje JA. Ukochani rodzice czy dziadkowie zamieniają się w osoby, których nie znamy. Uważają nas za obcych, zapominając o wszystkich ciepłych wspomnieniach. Ostatecznie silna niegdyś osoba ma problemy w chodzeniu, nie może mówić, jeść i staje się zupełnie niezdolna do samodzielnego życia.

Zastosuj się do tych rad, by zmniejszyć ryzyko zachorowania

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera, należy dbać o swój układ nerwowy. Dodatkowo warto wzmacnia istniejące połączenia mózgowe i wciąż tworzyć nowe, które będą stanowiły trudny do wyczerpania zapas w momencie, gdy choroba zaatakuje.

W związku z powyższym całe życie powinniśmy się rozwijać. Uczyć się nowych rzeczy, poznawać świat przez podróże lub czytanie książek. Rozwiązywać krzyżówki, trenować mówienie w językach obcych — pomysłów na rozwój osobisty jest mnóstwo!

Jeśli zaś chodzi o dbanie o układ nerwowy, przede wszystkim powinniśmy dbać o dobry sen w wystarczających ilościach. Podczas snu komórki glejowe czyszczą mózg, zapobiegając odkładaniu się białek beta-amyloidowych.

Niestety, sam sen nie wystarczy. Powinniśmy również walczyć z cholesterolem i nadciśnieniem, dbając o wystarczającą ilość aktywności fizycznej i odpowiednią dietę. Bardzo negatywny wpływ na układ nerwowy mają również wszelkiego rodzaju używki typu papierosy, alkohol i narkotyki.