Prywatna opieka zdrowotna słynie z wysokich cen, ale usługi stomatologiczne zdecydowanie są na podium pod względem kosztów leczenia. Dlaczego wizyta u ortopedy kosztuje 300 zł, a u dentysty można wydać nawet 1000 zł za wizytę? Wyjaśniamy, dlaczego leczenie u dentysty jest tak drogie!

Specyfika usług stomatologicznych

Być może zwróciliście uwagę na to, że prywatna wizyta u lekarza, za którą płaci się średnio od 200 do 300 zł, polega jedynie na konsultacji lekarskiej. Ortopeda, gastrolog, psychiatra i wiele innych lekarzy pobiera pieniądze za wypisanie recepty lub skierowania na badanie. Tymczasem u stomatologa jest zupełnie inaczej, gdyż wizycie zawsze towarzyszy jakiś zabieg. Usuwanie kamienia, fluoryzacja, nawet sam przegląd uzębienia wymaga specjalistycznego sprzętu! Stomatolog przy każdej wizycie korzysta z narzędzi i specyfików, które musi uprzednio zakupić. Nie są to małe pieniądze, zwłaszcza jeśli chodzi o implanty zębowe. A przecież nie o to chodzi, by dopłacać do interesu.

Nie chcesz przepłacać? Dbaj o zęby

Niektórzy uważają, że dentyści działają nieuczciwie, wyznaczając tak wysokie ceny usług. Zdarza się, że jakiś stomatolog przeciąga leczenie, by więcej zarobić, ale dobrzy specjaliści nie pozwalają sobie na takie postępowanie. Leczenie u dentysty zawsze będzie drogie, bo drogie są materiały, z których korzystają stomatolodzy. Najlepszą receptą na to, by nie wydawać majątku u dentysty, jest dbanie o zęby. Nieoceniona okazuje się profilaktyka i systematyczne wizyty pozwalające na sprawdzenie stanu uzębienia. Dzięki temu nie tylko leczymy zepsute zęby, ale przede wszystkim zapobiegamy ich psuciu i unikamy znieczulenia, leczenia kanałowego i implantów. To pozwala na oszczędzenie wielu pieniędzy!