Susza daje się we znaki naturze. W powiecie jarocińskim jest wysokie zagrożenie pożarowe, co miało już swoje konsekwencje. W ostatnich dniach strażacy gasili dwa pożary podszycia leśnego. Podpowiadamy, jak zapobiegać pożarom lasów i co robić w sytuacji dostrzeżenia ognia.

Pożar lasu. Co robić?

Gdy zauważysz dym lub ogień w lesie, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy (112) i poinformuj o pożarze lasu. Podaj lokalizację i opisz, co dokładnie dostrzegasz. Jeśli zdecydujesz się działać, upewnij się, że robisz to w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Nie podejmuj niebezpiecznych działań, takich jak próba gaszenia dużego pożaru bez odpowiedniego sprzętu i szkolenia. Postaraj się oddalić od źródła ognia, poruszając się pod prąd wiatru. Upewnij się, że wszyscy w Twoim otoczeniu są świadomi sytuacji i wykonują te same kroki bezpieczeństwa.

Warto wiedzieć, że pożarom lasów możemy również zapobiegać. To między innymi przestrzeganie wszelkich zakazów dotyczących rozpalania ognia w lesie. Śledź komunikaty i ostrzeżenia pochodzące od lokalnych władz i służb odpowiedzialnych za zarządzanie lasem. Co więcej, każde podejrzane zachowanie innych osób obecnych na terenach leśnych należy zgłaszać.