Nowiutki plac zabaw w Jarocinie, nazywany muzycznym placem zabaw, został oddany do użytku 15 lipca przy okazji wydarzenia — Jarocin Festiwal 2021. Niestety, już po około 2 tygodniach nowoczesny plac zabaw przypomina zrujnowane miejsce rozrywki dla wandali.

Doskonałe miejsce dla dzieci

Stare place zabaw w polskich miejscowościach są remontowane, a wiele z nich uległo ostatnio likwidacji. W związku z tym najmłodsi mieszkańcy Jarocina i okolic nie mają za wiele miejsca do aktywnej zabawy. Powstanie muzycznego placu zabaw tym bardziej przyjęto z entuzjazmem.

Najwyraźniej jednak komuś zaczęły przeszkadzać te nowoczesne atrakcje. I chociaż w czasie jarocińskiego festiwalu plac był często odwiedzany przez dzieci, to wszystkie przedmioty pozostały nienaruszone. To jednak zmieniło się kilka dni później.

Urwane elementy, gigantyczne wgniecenia i widoczne gołym okiem zniszczenia różnych sprzętów na placu narzucają wniosek, że ktoś korzystał z zabawek niezgodnie z ich przeznaczeniem. O taki poziom wandalizmu trudno podejrzewać dzieci, chociaż nie jest to wykluczone.

W społeczeństwie można zauważyć wzrastający trend wśród dzieci, które bardzo szybko stają się wulgarne i dewastujące. Wynika to oczywiście z nieświadomości dzieci o konsekwencjach takiego zachowania i braku wiedzy, że przeklinanie, a także złe zachowanie nie jest żadną oznaką dorosłości. Poziom zniszczeń wskazuje jednak na dzieło starszych dzieci. Kwestia zniszczeń stanie się jasna po zbadaniu materiałów monitoringu, który jest częścią placu zabaw przy amfiteatrze.

Niszczenie publicznego mienia zawsze w modzie

Podstawową cechą wandali jest brak zrozumienia, że rzeczy w przestrzeni publicznej są finansowane z pieniędzy mieszkańców miasta. W związku z tym niszcząc place zabaw, marnujemy również własne pieniądze. Środki na publiczne inwestycje nie biorą się z powietrza.

Niestety wandalizmem zajmują się przede wszystkim osoby młode. Być może w ten sposób chcą zaimponować kolegom lub wyładować własne frustracje. Mimo wszystko zachęcamy do dłuższego zastanowienia się przed przystąpieniem do aktów wandalizmu. Jednocześnie mamy nadzieję, że monitoring pozwoli dotrzeć do sprawców zniszczeń na muzycznym placu zabaw w Jarocinie.