Burmistrz gminy Jarocin nie wydał pozwolenia na budowę trzody chlewnej na terenie wsi Siedlemin, ale wszystko wskazuje na to, że to jedynie odsunięcie inwestycji w czasie. Hodowla składająca się z 45 tysięcy świń to kolejny cios dla mieszkańców gminy.

Brudne inwestycje w gminie Jarocin

Mieszkańcy gminy Jarocin nie mają łatwego życia. W pobliżu domów znajdujących się w małych miejscowościach funkcjonują już 2 ubojnie. Wkrótce powstanie tu także spalarnia. W połączeniu z planowaną fermą trzody chlewnej w Siedleminie oraz równie wielką fermą drobiu we wsi  Łuszczanów teren gminy jest przepełniony inwestycjami negatywnie wpływającymi na środowisko i komfort życia mieszkańców.

Ludzie mają dosyć faktu, że piękne tereny wokół wiejskich domów zanieczyszczają okryte złą sławą fermy i spalarnia. Podczas gdy inne kraje Europy odchodzą od gigantycznych, nieekologicznych i nieetycznych ferm przemysłowych, w Polsce wciąż się w nie inwestuje.

Ten fakt jest ciekawy również z innego powodu. Bo przecież w związku z afrykańskim pomorem świń hodowla nie jest już opłacalna. Nie tak dawno rolnicy protestowali w związku z ciężką sytuacją. Czy ich słowom można wierzyć w obliczu tak potężnej inwestycji, jaką planuje się w gminie Jarocin?

Gigantyczna hodowla świń jednak powstanie?

Burmistrz Jarocina nie jest przeciwny kolejnej inwestycji na terenie gminy, jednak niechętnie stanął po stronie mieszkańców. Swoją decyzję uargumentował niewystarczającą ilością wody. PWiK nie jest w stanie zrealizować zapotrzebowania trzody chlewnej tak znacznej wielkości.

Decyzja odmowna burmistrza jedynie odsunie inwestycję w czasie, ponieważ inwestor planuje budowę własnego źródła wody.

Mieszkańcy żyjący w okolicach terenu inwestycyjnego wciąż nie tracą nadziei na powstrzymanie inwestora. W grę wchodzą jednak duże pieniądze i zgody takich instytucji, jak Wojewódzki Urząd Ochrony Środowiska. Swoją drogą to ciekawe, że niekorzystne dla środowiska inwestycje, czyli fermy przemysłowe, bez trudu otrzymują zgody od instytucji, które w założeniu mają środowisko chronić. A Wy co sądzicie o tej sprawie?