Ministerstwo Obrony Narodowej i Agencja Mienia Wojskowego to instytucje, które sfinansowały warte 9,5 mln zł przedsięwzięcie związane z budową mieszkań służbowych dla żołnierzy z 16 Batalionu remontu lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka. Większość mieszkań oddano już w ręce żołnierzy.

Osiedle wojskowe przy Rzeczypospolitej 9

Nowe osiedle przy ulicy Rzeczypospolitej 9 powoli zapełnia się mieszkańcami. Nowo powstały blok składa się z 24 mieszkań, z czego 20 oddano w ręce nowych właścicieli.

Żołnierze z 16 Batalionu remontu lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka otrzymali klucze do w pełni wykończonych mieszkań w nowoczesnym budynku z windą i udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Zadaniem nowych mieszkańców będzie jedynie umeblowanie mieszkań.

Swój przydział otrzymali zarówno kawalerzy, jak i żołnierze z rodzinami. Z wygodnego miejsca do mieszkania z pewnością cieszą się przede wszystkim rodziny z dziećmi.

Dlaczego żołnierze otrzymują mieszkania służbowe?

Żołnierze mają prawo złożyć wniosek z prośbą o przydzielenie mieszkania służbowego na czas aktywności zawodowej. Takie mieszkanie przydziela się żołnierzom w mieście, w którym odbywają czynną służbę. Czasami zdarza się, że z braku wolnych mieszkań w danej miejscowości, żołnierze otrzymują zakwaterowanie w sąsiednich miastach, położonych stosunkowo blisko miejsca pracy.

Inwestycje w mieszkania służbowe dla wojskowych są dowodem na rozwój jednostki — tak o przedsięwzięciu mówi starosta Jarocina — Lidia Czechak. Dobrze rozwinięta jednostka to liczne miejsca pracy dla żołnierzy, co również jest dobrą informacją.

Przy okazji warto wspomnieć, że czynna wojskowa służba związana jest z częstymi przenosinami. Żołnierz stacjonuje tam, gdzie zostanie oddelegowany. W związku z tym ta grupa zawodowa ma utrudnioną sytuację mieszkaniową. Żołnierze nie inwestują w zakup własnego mieszkania, gdyż zwyczajnie się to nie opłaca. W każdej chwili możliwe są przenosiny na drugi koniec kraju, bo wymaga tego służba. W związku z tym budowa mieszkań służbowych dla tej grupy zawodowej jest jak najbardziej uzasadniona.