Jarocin wzorem innych samorządów w Polsce rozpoczyna tworzenie miejskiego planu adaptacji do zmian klimatycznych. Co ważne, każdy może w tej sprawie zabrać głos. Realizacja konkretnego planu ma sprawić, że wszystkim mieszkańcom gminy Jarocin będzie żyło się lepiej. Dodatkowo miasto i okolice staną się odporniejsze na zagrożenia.

Gdy zagrożenie klimatyczne staje się faktem

Wichury, których doświadczają mieszkańcy całego kraju, jeszcze kilka lat temu były rzadkością. Teraz mogą stać się codziennością, ponieważ Ziemia jest zniszczona do tego stopnia, że skrajne zjawiska pogodowe to tylko jeden z wielu problemów. Wkrótce będziemy musieli zmierzyć się nie tylko z wichurami i upałami, ale również suszą hydrologiczną, o której możecie przeczytać tutaj: https://ewagrowiec.pl/czym-jest-susza-hydrologiczna-i-jakie-jest-ryzyko-jej-wystapienia-w-polsce/.

Wiele osób wciąż myśli, że globalne ocieplenie to spisek ekologów, ponieważ niektórzy wykorzystują ten fakt do zarabiania pieniędzy. Tymczasem mamy ostatnią szansę, by uratować komfort życia i bezpieczeństwo. Właśnie w tym celu powstają plany mające na celu walkę ze zmianami klimatu.

Każdy mieszkaniec Jarocina może się przyłączyć

Władze miasta przygotowały dla mieszkańców gminy specjalną ankietę, w której można zagłosować za określonymi rozwiązaniami. Zadbanie o lokalną zieleń, segregacja śmieci, czy inwestowanie w odnawialne źródła energii to przykłady działań, które mogą ochronić miasto przed negatywnymi skutkami globalnego ocieplenia. Korzystne zmiany niosą za sobą również ratunek dla komfortu życia.

Zmiana własnego trybu życia oraz współpraca z samorządem miasta to oczywiście za mało, by zbawić świat. Mimo to razem naprawdę możemy wiele zmienić. Ważne również, by wymagać od samorządów konkretnych działań. Z kolei samorządy będą wywierać wpływ na rząd, co popchnie zmiany dalej. W ten sposób możemy skutecznie walczyć z globalnym ociepleniem.