W gminie Jarocin, a dokładniej w miejscowości Cielcza, realizuje się niezwykle istotną inwestycję. Wkrótce nastąpi otwarcie pierwszej w Polsce stacji odzysku surowców z osadów ściekowych. Jednocześnie będzie to dopiero 3 taka stacja w Europie. Dowiedz się, jak działa i jakie ma znaczenie dla środowiska!

Oczyszczalnia w Cielczy zyska nowe funkcje

Stacja do odzyskiwania surowców powstanie na terenie istniejącej już oczyszczalni w Cielczy. Jednym z zadań nowego systemu będzie odzyskiwanie azotu i fosforu, a także biogazu. Te produkty, zamiast zatruwać wodę, będą separowane od ścieków, a następnie wykorzystywane w różnych celach. To korzyść dla środowiska i kolejny krok na drodze ku lepszej, ekologicznej rzeczywistości.

Pozyskane za pośrednictwem stacji surowce będą wykorzystywane między innymi do nawożenia i pielęgnacji terenów zielonych. Mamy przy okazji nadzieję, że wraz z rozwojem tej technologii wzrośnie także ilość terenów zielonych w Polsce. Oczywiście nie od razu Rzym zbudowano, dlatego cieszmy się i z tego.

Kiedy stacja odzysku surowców zacznie działać?

Przewidywany koniec modernizacji oczyszczalni w Cielczy to sierpień 2022 roku. Do końca prac pozostał nam zatem jeszcze rok. Warto wspomnieć, że inwestycja nie obejmuje jednego prostego systemy, ale cały ciąg nowoczesnych rozwiązań. Za przykład może posłużyć między innymi budowa specjalnych komór do fermentacji, instalacja biogazu, czy instalacja hydrolizy termicznej.

Inwestycję wyceniono na 100 mln złotych. Kwota nie wydaje się wygórowana, kiedy dokładnie zanalizujemy ilość wykonanych prac i zastosowanych technologii. Tego typu inwestycja z pewnością przyniesie korzyści dla regionu.