O Powstaniu Wielkopolskim mówi się wiele i jest to niezaprzeczalnie moment w historii niezwykle istotny dla tego regionu. Ciężko sobie wyobrazić Jarocińskie Muzeum Regionalne bez jakiejkolwiek wzmianki o dziejach Powstania z 1918 roku. Tymczasem z wystawy związanej z tym wydarzeniem zrezygnowano. Powód? Brak pieniędzy.

Strefa Odkrywania zamiast dziejów Wielkopolski

Według jarocińskich urzędników wystawa związana z Powstaniem Wielkopolski jest zbyt kosztowna, by móc ją zrealizować. W jej miejsce powstanie więc Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, która będzie zrealizowana za darmo.

Wyrażenie „za darmo” budzi nasze podejrzenia, bo wskazuje, że właśnie brak konieczności inwestowania jakichkolwiek pieniędzy przesądził o zastąpieniu wystawy historycznej małym centrum naukowym. SOWA jest wzorowana na Centrum Nauki Kopernik istniejącym w Warszawie i pasuje do Muzeum Regionalnego jak przysłowiowy piernik do wiatraka.

Zastępca burmistrza Bartosz Walczak utrzymuje, że SOWA będzie wspaniałą atrakcją dla dzieci i z pewnością pomoże w ich rozwoju. Walczak dodał również, że historia związana z Powstaniem Wielkopolskim będzie prezentowana na wystawach tymczasowych.

Muzeum Regionalne przedmiotem sporu

Jak nietrudno się domyślić, decyzja jarocińskich urzędników poparta przez władze miasta szybko spotkała się z licznymi głosami sprzeciwu. Tym bardziej że projekt wystawy został już przygotowany i włożono w niego mnóstwo pracy.

Głos w sprawie zabrał również były zastępca burmistrza Jarocina, Robert Kaźmierczak. Według niego Strefa Odkrywania kompletnie nie pasuje do tematyki Muzeum Regionalnego i wyrzucanie ekspozycji historycznej na rzecz małego centrum naukowego nie ma żadnego sensu. Tak samo twierdzą liczni historycy.

Jak skończy się ten spór? Protestujący niestety nie mają żadnego wpływu na realizację. Niektórzy mają jeszcze nadzieję, że środki na wystawę historyczną uda się pozyskać w 2022 roku.

A jeśli chcesz poczytać więcej o dziejach naszego kraju, zajrzyj na stronę: https://powstanie.pl/. Kiedy muzea zawodzą, pozostaje nam internet!