Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że nad Wielkopolskę nadciągają ulewne deszcze. Wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Alert pogodowy obowiązuje od wczoraj. Według prognoz niebezpieczne ulewy mają ustać około godziny 15:00.

Kolejny alert pogodowy dla Wielkopolski

Sierpniowa pogoda zmienia się bardzo dynamicznie, w związku z czym ostrzeżenia pogodowe mogą jeszcze ulec zmianie. Trudno z całą pewnością przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaznacza, że w północnej części województwa opady będą umiarkowane, od 30 mm do 50 mm wysokości. Opady mogą spowodować także wzrost wody w rzekach.

Sytuacja wygląda dużo poważniej na południu Wielkopolski. Tutaj opady są intensywniejsze i prawdopodobne jest, że woda w rzekach przekroczy stan alarmowy. O wszelkich zmianach mieszkańcy regionu będą informowani na bieżąco.

W powietrzu wyczuwalna jesień

Deszczowa pogoda idzie w parze z dość dużym ochłodzeniem. W sierpniu termometry nie podskakują wysoko, ale obecne dochodzą również zimne noce. Lodowate poranki z temperaturą wynoszącą kilka stopni skutecznie zniechęcają do wychodzenia z domu. Warto ubrać się cieplej, tym bardziej że temperatura w ciągu dnia również nie rozpieszcza — termometry wskażą od 16 do 18 stopni. Nie jest to najcieplejsza końcówka lata.

Synoptycy zapowiadają poprawę pogody na najbliższy weekend. Gdzieniegdzie termometry wskażą aż 23 stopnie, zza chmur wyjdzie również słońce. Możemy się więc spodziewać nieznacznego ocieplenia.

Wiadomo już, że w tym roku upały nie wrócą. Miłośnicy ciepłej pogody będą musieli zamienić spacery w świetle słońca, na owocową herbatkę pod kocem. Na kolejne upalne lato przyjdzie nam poczekać jeszcze wiele miesięcy.