W związku z inflacją od przyszłego roku Polaków będzie obowiązywał wyższy podatek od nieruchomości. Kolejne samorządy ustalają wysokość podwyżki, a GUS wyznaczył maksymalną, górną granicę podwyżek. Wiadomo już, że w gminie Jarocin zdecydowano się na najwyższą stawkę.

Podatek od nieruchomości podrożeje w gminie aż o 11,8%

Górna granica wysokości podwyżki podatku od nieruchomości wynosi właśnie 11,8%. To procentowy wskaźnik cen towarów i usług z pierwszego kwartału 2021 roku. Raport opublikowany przez GUS zatwierdziło Ministerstwo Finansów, ustalając tym samym maksymalną górną granicę podwyżki podatku od nieruchomości. Dla porównania, w zeszłym roku ta granica sięgała 3,5%. No ale wtedy były inne czasy. W ciągu kilkunastu miesięcy zmieniło się naprawdę wiele.

Radni z gminy Jarocin zdecydowali na ostatnim posiedzeniu, że podatek od nieruchomości w gminie wzrośnie właśnie o 11,8%. Analitycy już wcześniej podejrzewali, że na taki krok zdecyduje się większość samorządów. W ten sposób gminy chcą podreperować obciążone do granicy budżety.

To nie koniec inflacji w Polsce

Inflacja nabrała tempa w 2022 roku i ekonomiści nieśmiało przewidują, że zwolni dopiero pod koniec 2023 roku. To oznacza, że do obecności podwyżek będziemy musieli się przyzwyczaić. Spadające zewsząd podwyżki na koniec 2022 roku to wciąż nie najgorsze, co może nas spotkać. W październiku tego roku inflacja znów skoczyła, dając kolejny rekord wynoszący 17,9%. Wskaźnik inflacji skoczył z powodu wysokich cen energii elektrycznej i paliw opałowych. To z kolei przełoży się na kolejne podwyżki cen żywności i napojów, co znów wpłynie na wzrost inflacji. Według analityków takie wzrosty będą utrzymywały się jeszcze w pierwszym półroczu 2023 roku.