Temat Halloween powraca każdego roku. Popularność amerykańskiego święta rośnie także w Polsce, co bardzo nie podoba się wyznawcom katolicyzmu. Niektórzy uważają, że świętowanie Halloween jest jak czczenie złych mocy. W związku z tym parafie w Polsce starają się, jak mogą, by zniechęcić wiernych do halloweenowych zabaw, a zamiast tego wypromować bezpieczne alternatywy.

Marsze świętych zamiast Halloween

Parafie w Jarocinie postanowiły umożliwić dzieciom radosne obchodzenie Święta Zmarłych, ale w duchu chrześcijańskim. Duchowni proponują dzieciom przebrania nawiązujące do katolickich świętych, a następnie wzięcie udziału w uroczystym marszu, który odbędzie się w niedzielę 30 października. Za najlepsze kostiumy będą nagrody. Parafie zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniu także osoby dorosłe. Z kolei parafia św. Antoniego Padewskiego zorganizuje Bal Wszystkich Świętych. Zapowiada się ciekawie, ale nie wiadomo, czy katolicka alternatywa zniechęci mieszkańców Jarocina do obchodów Halloween. Nie da się ukryć, że wesołe święto Halloween bardziej podoba się dzieciom niż poważne Święto Zmarłych 1 listopada.

Skąd wzięło się Halloween i dlaczego budzi kontrowersje?

Uważa się, że Halloween pochodzi od celtyckiego święta Samhain. I chociaż powszechnie Halloween nazywa się świętem amerykańskim (tam jest najpopularniejsze), to swoje początki miało w Europie. Zgodnie ze starą tradycją, Halloween było dniem żegnania lata i wspominania zmarłych. Upiorne przebrania miały chronić ludzi przed złymi duchami. Podobne zwyczaje obowiązywały również w Polsce, dlatego nazywanie Halloween szkodliwą modą z zachodu jest dowodem na sporą ignorancję. Katolicy nie lubią Halloween, bo wywodzi się ono z wierzeń pogańskich. Dodatkowo błędnie uważa się, że Halloween jest przejawem czczenia sił demonicznych, co nie jest zgodne z prawdą.