Wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny będący następstwem zerwanych umów z Rosją spowodowały popłoch także w polskich gminach. Samorządy niemal od razu zdecydowały, że muszą inwestować OZE, gdyż w przeciwnym razie koszty energii elektrycznej mogą całkowicie przytłoczyć budżety gmin. Jarocin do tej grupy nie należy, ponieważ w OZE inwestuje od lat. Dzięki temu gmina nie obawia się kryzysu energetycznego.
Ekologiczne inwestycje przynoszą pierwsze korzyści
Gmina Jarocin oszczędza kilka milionów złotych dzięki działającym, alternatywnym źródłom energii. Gmina w dużej mierze sama wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby, a wszystko to dzięki ekologicznym inwestycjom w regionie. Dzięki temu mieszkańcy gminy mogą czuć się bezpiecznie, a samorząd nie musi szukać naprędce rozwiązań, które pozwoliłyby obniżyć horrendalne rachunki za energię elektryczną. I chociaż wiele samorządów do niedawna niechętnie podchodziło do ekologicznych inwestycji, to teraz Jarocin wzbudza pod tym względem podziw. Gmina uniknęła wielu problemów typowych dla obecnego, trudnego okresu.
Kryzys energetyczny nie zaszkodzi gminie Jarocin?
Burmistrz Jarocina otwarcie przyznaje, że całkowita niezależność energetyczna gminy Jarocin będzie możliwa w momencie, gdy na jej terenie powstanie elektrociepłownia zasilana paliwem alternatywnym. Wiadomo również, że prace nad tą niezależnością cały czas trwają, o czym można przeczytać na przykład w kontekście klastra energii (patrz: https://infojarocin.pl/tanszy-prad-w-jarocinie/). Jarocin mocno rozwija się w temacie energetyki, wyprzedzając inne gminy o kilka lat.
Burmistrz Jarocina podkreślił również, że skutkiem kryzysu energetycznego mogą być całkowite wyłączenia dokonane przez polską energetykę, a wtedy zasilanie pochodzące z OZE również nie będzie niestety dostępne.