Problemy energetyczne dotyczą obecnie całej Europy. Samorządy w Polsce wyraźnie dostrzegają narastający problem i konieczność wytwarzania większej ilości energii. W związku z tym w Jarocinie podjęto konkretne działania, by gmina miała do swojej dyspozycji więcej energii i mogła obniżyć ceny prądu.

Dlaczego zaczyna brakować energii?

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wiele z dotychczasowych rozwiązań energetycznych przestało działać. Odcięci od dostaw z Rosji i Ukrainy staliśmy się o wiele bardziej bezradni, niż można było się spodziewać. W związku z tym kraje europejskie w panice próbują wymyślić nowe rozwiązania, które nie tylko pozwolą uniezależnić się od Rosji, ale również będą ekologiczne. Warto zaznaczyć, że problemem jest nie tylko brak energii i brak surowców do jej wytwarzania. W ostatnich latach zużycie energii elektrycznej stale wzrasta i konieczne jest, by temu wyższemu zapotrzebowaniu sprostać.

Klaster energii w Jarocinie

Władze Jarocina nie mają zamiaru siedzieć z założonymi rękami. Celem gminy jest obniżenie rachunków za prąd i zapewnienie energetycznego bezpieczeństwa. Planuje się budowę specjalnych stacji przesyłowych i transformatorowych, magazynów energii i farm fotowoltaicznych. W efekcie energii będzie więcej i będzie ona tańsza. Spółki działające na terenie gminy zaakceptowały pomysł samorządu. Wszyscy zgodnie podpisali list intencyjny o współpracy, w której wyniku wszystkim będzie żyło się lepiej.

Gmina Jarocin chce stworzyć klaster energii, który w przyszłości całkowicie uniezależni gminę od dostaw prądu z zewnątrz. Co więcej, Jarocin planuje inwestować przede wszystkim w OZE, znakomicie łącząc interesy ludzi i środowiska. Mamy nadzieję, że planowane inwestycje szybko uda się zakończyć. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na obiecywane korzyści.