Jeśli w ostatnich dniach otrzymaliście SMS z informacją o akceptacji wniosku węglowego, a w wiadomości znalazł się również numer konta lub link do płatności za tańszy węgiel, koniecznie zignorujcie tę wiadomość. To oszuści podszywający się pod urzędników. W ten prosty sposób można stracić pieniądze odłożone właśnie na zakup węgla. Urzędnicy w Jarocinie ostrzegają przed próbami oszustwa.

Złodzieje zawsze na topie trendów

Wprowadzone kilka lat temu RODO niestety nie uchroniło naszych danych osobowych. Przetwarzanie danych osobowych przez firmy, z którymi regularnie mamy styczność, sprawia, że nasze dane są łatwodostępne, zwłaszcza dla złodziei. Dzisiaj przecież nic nie da się zrobić bez podawania mniej lub bardziej istotnych danych osobowych. To znacznie ułatwia życie złodziejom. Do pierwszych prób kradzieży pod pretekstem tańszego węgla doszło kilka dni temu w Jarocinie. Pewien mieszkaniec gminy otrzymał SMS potwierdzający przyjęcie wniosku o tańszy węgiel. W wiadomości znajdował się także numer konta do wysłania pieniędzy za zakup węgla na preferencyjnych warunkach. W związku z tym Urząd Miasta oficjalnie ostrzega przed próbami wyłudzeń.

Urzędowe sprawy lepiej załatwiać w urzędzie

Dzięki cyfryzacji życie stało się wygodniejsze, ale ma to również ciemną stronę w postaci oszustw i wyłudzeń. Z braku doświadczenia często dajemy się wodzić za nos złodziejom. Dlatego ważne sprawy mimo wszystko warto załatwiać starymi sposobami. W przypadku zakupu węgla na preferencyjnych warunkach numer konta jest podany na oficjalnych stronach urzędowych. Po otrzymaniu informacji o akceptacji wniosku należy wpłacić pieniądze na ten właśnie numer. W razie wątpliwości można również poprosić o potwierdzenie numeru konta bezpośrednio w urzędzie.