Zagłębiając się w świat rynku truskawkowego lokalnego miasta, poddaliśmy analizie miejskie targowiska, sklepy i stoiska sprzedające owoce. Zbadaliśmy cenę truskawek i określiliśmy długość czasu ich sprzedaży.

Jesteśmy obecnie na szczycie sezonu truskawkowego. W porównaniu do roku 2022, rozpoczęcie sezonu na truskawki w tym roku nastąpiło z pewnym opóźnieniem. To zjawisko wynikało z faktu, że wiosna była chłodna, słońce rzadko gościło na niebie, a noce były zimne. Wszystko to przyczyniło się do opóźnienia wegetacji i, co za tym idzie, do owocowania. Sezon truskawkowy rozpoczął się dwa tygodnie później niż w roku 2022, ale cieplejszy czerwiec pozwolił roślinom szybko nadrobić zaległości. Obecnie jesteśmy na szczycie sezonu truskawkowego. Długie i słoneczne dni w czerwcu i lipcu powodują, że truskawki są wtedy najsmaczniejsze i mają najbardziej intensywny aromat.

Chociaż jesteśmy w pełni sezonu truskawkowego, ceny tych owoców są niestabilne i ulegają zmianom co kilka dni. Warunki pogodowe mają decydujący wpływ na podaż i tym samym na ceny truskawek. Jeśli region doświadcza intensywnych opadów deszczu, plony są mniejsze, co natychmiast wpływa na koszty.

Obecnie cena za kilogram truskawek na jarocińskim targowisku wynosi od 8 do 9 złotych. Cena ta jest uzależniona od wielkości owoców oraz odmiany – mniejsze truskawki są tańsze, natomiast te większe kosztują nieco więcej. W sklepach centralnej części Jarocina oraz na stoiskach usytuowanych przy głównych ulicach miasta ceny wahają się w przedziale od 8 do 12 złotych.

Co ciekawe, ceny truskawek w supermarketach są znacznie wyższe. Aby sprawdzić cenę polskich truskawek, odwiedziliśmy kilka lokalnych supermarketów w poniedziałkowe przedpołudnie 26 czerwca. W niektórych miejscach owoce były niedostępne. W sklepach sieci Dino i Lidl za kilogram truskawek musieliśmy zapłacić 9,99 zł.