Dorośli uczą się segregować śmieci, a dzieci opanowują podstawy ekologii, by swoją dorosłą codzienność uczynić bardziej przyjazną środowisku. Jarocin postanowił zadbać o przyszłość mieszkańców, organizując zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Edukacja dotycząca ochrony środowiska

Dbanie o środowisko naturalne leży w interesie nas wszystkich, jednak to nasze dzieci najbardziej odczują skutki niefrasobliwego podejścia branży przemysłowej i rolniczej. Na zachowania gigantycznych koncernów mamy znikomy wpływ, jednak masowo zmieniając własne przyzwyczajenia, możemy zmusić rządy i właścicieli wielkich przedsiębiorstw do realnego działania na rzecz ochrony środowiska.

Ekologią zainteresowały się liczne samorządy w Polsce, a Jarocin nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Za organizację zajęć dla klas szkół podstawowych wziął się Zakład Usług Komunalnych przy wsparciu finansowym od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dla dzieci przygotowano szereg zajęć i ekologicznych upominków, które z pewnością zachęcą do zainteresowania się tematem ekologii na dłużej. W paczkach upominkowych znajdowały się między innymi ekologiczne notesy, długopisy, bawełniane torby i energooszczędne żarówki.

Ciekawe zajęcia i konkursy

Liczne materiały dydaktyczne dla nauczycieli są doskonałą wskazówką do zorganizowania dzieciom interesujących zajęć na temat ekologii i ochrony środowiska. Zaplanowano zajęcia na temat ekologicznych źródeł energii, oszczędzania prądu i dbania o naturę.

Dzieci ze szkół podstawowych mogły wziąć również udział w konkursach. Jeden dotyczył bardzo aktualnego tematu, a mianowicie oszczędzania energii elektrycznej. Jak się okazało, dzieci z klas IV-V wzięły udział w konkursie bardzo chętnie. Swoją pracę zgłosiło kilkadziesiąt dzieci.

Zajęcia o ekologii z pewnością przydadzą się nam wszystkim. Dorośli mogą się edukować za pomocą internetu, a dzieci mogą się cieszyć jednymi z niewielu praktycznych zajęć w szkole.

Na koniec warto wspomnieć, że ekologiczna wiedza przyda nam się także w oszczędzaniu pieniędzy. Wobec obecnych podwyżek za prąd, gaz i wywóz śmieci jest to temat wart zgłębienia, do czego Was zachęcamy.