Świętowanie stulecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łuszczanowie miało miejsce ostatnio. To była wyjątkowa okazja do wręczenia jednostce prestiżowego złotego znaku związku OSP RP. W sobotę obchodzono również Gminny Dzień Strażaka, co dodało dodatkowej uroczystości całemu wydarzeniu.

Początek świętowania to przemarsz pododdziałów z sztandarami, któremu towarzyszyła Orkiestra Dęta MCT z Żerkowa. Goście skierowali swoje kroki do Centrum Aktywności Lokalnej w Łuszczanowie. Tam, pod gołym niebem, odprawiono mszę polową na cześć jubilata. Świętej liturgii przewodniczył ksiądz kanonik Krzysztof Duchnowski, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Wilkowyi.

Tego dnia szczególnie doceniono zasługujących strażaków poprzez wręczenie im odznaczeń. Złoty znak związku OSP RP trafił do Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łuszczanowie jako wyraz uznania za ich ciężką pracę. Karolina Wielińska-Kuś, przewodnicząca rady miejskiej w Jarocinie, pogratulowała strażakom ich zaangażowania i wręczyła im prezent – myjkę ciśnieniową.

W trakcie uroczystości wręczono także statuetki św. Floriana, patrona strażaków. Jak podkreślił dh Paweł Adamkiewicz, była to wyraz wdzięczności za lata poświęcenia, doskonałej współpracy i nieocenionej pomocy na rzecz lokalnej społeczności.