Zaczynamy mieć klarowne obraz wyników wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w roku 2023. Analiza wyników z Ziemi Jarocińskiej pokazuje, iż podobnie jak na szczeblu ogólnokrajowym, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) cieszy się tam największym poparciem wyborców. Interesujące jest to, że procent poparcia dla poszczególnych partii ulega zmianom w zależności od wielkości danej gminy. Kto jednak finalnie będzie sprawował rządy nad Polską, to pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Zgodnie z informacjami Państwowej Komisji Wyborczej, mamy już dostęp do większości wyników wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w 2023 roku na terenie Ziemi Jarocińskiej. Nadal czekamy na dane zebrane w gminach Jarocin i Żerków. Na podstawie dostępnych do tej pory informacji, można zauważyć, że Prawo i Sprawiedliwość posiada wyraźną przewagę nad innymi partiami na tym obszarze. Kolejne partie, które zdobyły najwięcej głosów to Koalicja Obywatelska oraz Trzecia Droga, reprezentowana przez Polskę 2050 Szymona Hołowni i PSL.

Wyniki wyborów do Sejmu na Ziemi Jarocińskiej pokazują, że przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami jest nieco większa niż w skali całego kraju. W okręgu wyborczym nr 36, w skład którego wchodzi między innymi powiat jarociński, poparcie dla PiS-u wynosi 47,86%, a dla drugiego najpopularniejszego ugrupowania, czyli Koalicji Obywatelskiej (w skład której wchodzą PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) – 18,55%. Zaskakująco niskie poparcie zanotowała Nowa Lewica na tym terenie.