Wielkanoc już za kilka dni, tymczasem w Jarocinie nie cichną echa niesamowitej inscenizacji zorganizowanej z okazji Misterium Pasyjnego. Mieszkańcy miasta z pomocą ekspertów wykonali fantastyczne, emocjonujące przedstawienie męki i ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. To wydarzenie planowano już od ponad 2 lat.

Realistyczna inscenizacja ukrzyżowania Jezusa Chrystusa

Święta wielkanocne i historia, która za nimi stoi, stanowią najważniejsze wydarzenie w dziejach wiary katolickiej. Wielkanoc jest świętem radosnym, ale poprzedzonym smutnym czasem, na który składa się moment męki i ukrzyżowania Pana Jezusa. Ten czas symbolizuje Wielki Piątek.

Misterium w Jarocinie odbyło się wcześniej. Przedstawienie zorganizowane przez Stowarzyszenie Bellator Societas. Udział w inscenizacji wzięło aż 50 mieszkańców Jarocina. Widowisko składało się ze znakomitej oprawy muzycznej, a występujący aktorzy mieli na sobie realistycznie wykonane stroje z tamtej epoki. Całość robiła niesamowite wrażenie również ze względu na przedstawianą historię.

Z historii ukrzyżowania Pana Jezusa każdy może wynieść dla siebie naukę. Męka i śmierć na krzyżu symbolizują sytuację bez wyjścia, co okazuje się być tylko pozorem. Bo przecież Jezus Chrystus zmartwychwstał, pokonując przeszkodę teoretycznie nie do pokonania. Nie trzeba być osobą wierzącą, by zrozumieć, że nigdy nie należy poddawać się w walce o dobro.

Szczególne znaczenie Wielkanocy w kontekście obecnych wydarzeń

Wielkanoc nabiera szczególnego znaczenia wobec tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Celem rosyjskich agresorów jest doszczętne zniszczenie nadziei w Ukraińcach, a także zastraszenie ludzi z innych państw dookoła. Władze Rosji tak bardzo skupiły się na chęci posiadania, że ludzkie życie nie ma dla nich żadnego znaczenia. To ważne, byśmy nie tracili nadziei i siły, pamiętając, że dobro podniesie się z każdych gruzów.

Misterium Pasyjne w Jarocinie miało również ukraiński akcent, ponieważ w części muzycznej można było usłyszeć znaną działaczkę, Marię Dzisiuk. Podczas wydarzenia zbierano również fundusze na pomoc dla Ukrainy. Wojna trwa już ponad miesiąc, a Polacy nie ustają w pomocy.