Kilka dni temu w Jarocinie nagrodzono najaktywniejszych uczniów, uczestniczących w konkursie Region Czysty na 6. Zwycięzców konkursu wyłoniono spośród 20 gmin, czyli wszystkich zaangażowanych w ten projekt. W sumie w sprzątanie Jarocina i okolic zaangażowało się około 20 tysięcy dzieci wraz z nauczycielami. Ton śmieci zebrano natomiast prawie dwa razy tyle.

Najmłodsi dbają o piękno miast

Konkurs ekologiczny w Jarocinie był wielkim wydarzeniem. Dzieciaki włożyły sporo wysiłku i pracy w to, by uporządkować najbardziej zanieczyszczone rejony miejscowości. Uczniowie zebrali ponad 30 kg śmieci na osobę! W sumie było to 38 ton odpadów różnego typu. Akcja przyniosła wiele dobrego. Raz, że Jarocin i okoliczne miejscowości lśnią czystością, a dwa, za zebrane puszki i nakrętki Wielkopolskie Centrum Recyklingu wypłaci pieniądze na cele charytatywne. Obliczono, że tegoroczna zbiórka będzie skutkowała wpłatą w wysokości 20 tysięcy złotych lub więcej. Najmłodsi bez wątpienia zasługują na pochwałę za swoje starania, dlatego najaktywniejsze gminy, szkoły oraz uczniów także doceniono, wręczając im nagrody. Na końcu wszyscy wspólnie udali się na pilnik ekologiczny, który był okazją do świetnej zabawy i zwiększania świadomości na temat zachować korzystnych dla środowiska.

Dorośli mogą brać przykład!

Sprzątanie świata jest organizowane w szkołach co roku. A z racji, że śmieci jest coraz więcej, w wielu miejscowościach organizuje się akcje dodatkowe. Pamiętajmy przy tym, że zrzucenie obowiązku sprzątania przestrzeni miejskiej na dzieci to nie jest rozwiązanie. To jedynie symbol i akcja o walorach edukacyjnych, zachęcająca dzieci do postaw proekologicznych. Natomiast my dorośli także musimy o środowisko dbać. Przede wszystkim nie zaśmiecać go, ograniczając bezsensowny konsumpcjonizm. Bezmyślne wyrzucanie odpadów do lasów czy parków także nie powinno mieć już miejsca w tych czasach. Jesteśmy w końcu cywilizowani, prawda? Segregujmy śmieci, bo żadne nielegalne wysypiska nie ochronią nas przed wysokimi opłatami. Małe zmiany, jak na przykład zastąpienie wody mineralnej w butelkach filtrem do wody, niosą za sobą wielkie możliwości i lepszą przyszłość dla nas wszystkich.