Nocny Tropiciel to nazwa ogólnopolskich manewrów poszukiwawczo-ratowniczych organizowanych przez grupę z Ostrowa Wielkopolskiego. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej zrealizowano scenariusz ćwiczeń dla 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszy policji, straży pożarnej i grupy SiR.

Terytorialsi ratują pasażerów rozbitego samolotu

Akcja scenariusza treningowego rozgrywała się w miejscowości Koźmin Wielkopolski. Na ziemię spadł samolot wojskowy, w którym znajdowało się 2 pilotów i 10 spadochroniarzy, którzy tuż przed katastrofą postanowili opuścić samolot. Spadochroniarze rozpierzchli się po okolicy, a zadaniem Terytorialsów było ich odnalezienie.

Krótko po ewakuacji spadochroniarzy, samolot rozbił się o ziemię i stanął w płomieniach. Rozpoczęto ćwiczenia. Uczestnicy mieli odnaleźć wszystkich 10 pasażerów samolotu oraz udzielić im pierwszej pomocy. Terytorialsi musieli zdecydować, kto wymaga zaawansowanej pomocy medycznej. Po udzieleniu pierwszej pomocy uczestnicy ćwiczeń musieli przetransportować rannych skoczków w bezpieczne miejsce, gdzie otrzymali fachową pomoc.

Akcja nie bez powodu rozgrywała się w Koźminie Wielkopolskim. Okoliczne, gęsto zalesione tereny w nocy zamieniają się w okolice pełne wyzwań. Dodatkowym utrudnieniem były pobliskie akweny wodne.

Terytorialsi ćwiczyli umiejętności poszukiwawcze i ratownicze

Jak tłumaczy ppłk Tomasz Woźniak, dowódca jednostki wchodzącej w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ćwiczenia zaprocentują w przyszłości. Terytorialsi ćwiczyli się w czynnościach ratowniczych i poszukiwawczych osób rannych i zaginionych. Te umiejętności mają ogromne znaczenie w praktyce, dlatego podobne ćwiczenia są na wagę złota.

Członkowie Brygady Terytorialnej mogli w praktyce zobaczyć, jak wygląda grupowa praca w terenie. Realistyczna inscenizacja również pomogła wczuć się w sytuację, a ćwiczenia doskonale naśladowały wydarzenia, które mogą zdarzyć się naprawdę.