Nie da się ukryć, że telefony komórkowe, a następnie zaawansowane technologicznie smartfony całkowicie zmieniły nasze życie. Codzienne funkcjonowanie jeszcze nigdy nie było tak proste. Smartfony oczywiście mają swoje wady i zalety, ale dzisiaj porozmawiamy sobie o ich wpływie na środowisko.

Śmieci zalewają naszą planetę

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zanieczyszczeń i odpadów generuje produkcja rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Sieci komórkowe nie są wyjątkiem, ponieważ odpowiadają za stacje mobilne, kable, serwerownie i wiele innych produktów koniecznych do funkcjonowania smartfonów. Te elementy muszą być co jakiś czas wymieniane, co zwiększa ilość śmieci. Warto podkreślić również wpływ smartfonów, które przecież nie podlegają recyklingowi. Miliony starych telefonów komórkowych zalega na wysypiskach. A co kilka miesięcy na rynku pojawiają się nowe, odrobinę lepsze od poprzednich modele. I w ten sposób śmieci robi się coraz więcej.

Przywykliśmy do świadomości, że to plastikowe torebki i słomki są winne zniszczeniu planety. W końcu z każdej stron zalewają nas informacje na ten temat i nawoływania, by zrezygnować z nadmiernego konsumpcjonizmu. Tymczasem prawda jest o wiele bardziej skomplikowana i przerażająca. Bo wielkie firmy zachęcają nas do bycia eko, jednocześnie wciskając nam setki produktów, których nie potrzebujemy, by wciąż na nas zarabiać.

Sieci telekomunikacyjne zapowiadają zmiany

Trochę smutne, że światowi giganci przemysły, handlu i nowych technologii zajęli się ekologią w momencie, kiedy praktycznie doszczętnie zniszczyli środowisko. Teraz po prostu nie mają już wyboru, więc po zarobieniu swoich miliardów kierują swoją uwagę na zmiany klimatyczne.

Nie będziemy jednak oceniać tej postawy, bo zgodnie z powiedzeniem, lepiej późno, niż wcale, sieci telekomunikacyjne postanowiły dokonać zmian. To oczywiście długotrwały proces, jednak pierwsze efekty już widać w myśli technologicznej Orange — znanego operatora. Przede wszystkim Orange stopniowo zwiększa ilość pozyskiwanej energii ze źródeł odnawialnych — wiatraków i fotowoltaiki. W ten sposób operator stara się uzyskać neutralność klimatyczną.

Pomysł i realizacja są jak najbardziej dobre. Pozostaje tylko pytanie, co z ogromną ilością niepotrzebnych elektrośmieci? Czy naprawdę potrzebujemy nowego telefonu co rok lub co kilka miesięcy? Warto się nad tym zastanowić. Bo mniej zakupów oznacza mniej śmieci.